| Inna65 a întrebat:

Cati metri de intestine are omul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
evenso
| evenso a răspuns:

Intestinul subtire are o lungime de 5-6 m, iar cel gros are aproximativ 1, 6 m, deci in total aproximativ 7 - 8 m.

| doncristuzu28 a răspuns (pentru evenso):

Evenso intestinul gros are 10 metri

| evenso a răspuns (pentru doncristuzu28):

Gresesti!
Invata anatomia inainte sa ma contrazici;)

http://www.scientia.ro/......estiv.html

13 răspunsuri:
| KellyGreen a răspuns:

Pai 6 m intestin subtire, 1, 5-2 m intestin gros deci cam intre 7-8 m.

| marcela290 a răspuns:

Cam 8 m

Alte răspunsuri
| NonEinstein a răspuns:

Maxim 800 cm.

| darkgirl58 a răspuns:

Buna, sa stii ca doamna noastra de biologie ne-a spus 17 m la un om adult si sa fim seriosi... 1m? Cum sa ai 1m?

| MihaelG a răspuns:

Din ce știam cam între 7 și 8 metri dacă greșesc scuzați-mă. însă eu așa știu.

Alte răspunsuri
| doncristuzu28 a răspuns:

Numai intestinu gros are 10 metri