| marcel_7822 a întrebat:

Caut informatie despre cup se poate trata herneia de disc la coloana vertebrala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| arrriadna a răspuns:

De obicei se "trateaza cu cutzitul". Se scoate discul "spart".
Daca e vb doar de tasarea vertebrelor si o eventuala fisurare a lor "trece" si cu statul pe o placa tare, mersul la kiropractician si reiki.
Eu am avut toata lombara cu discurile tasate. 6 ani am dormit pe placa, am dus bine-mersi o sarcina si un surplus de 30 de kg (in afectiunile coloanei e bine sa fii cat mai suplu) din care inca mai am 10 - daaar nu pot sa car mai mult de 2, 5 kg. Trebuie sa iti cunosti limitele f bine. Acum vad ca incepe iarasi sa se deformeze coloana. Inca mai am placa...
Deci: depinde de gravitate, de locatie- fiindca daca scapa discul spart inspre un nerv, de ex in zona cervicala, omul poate sa ramana paralizat sau in imposibilitate de-a-si mai misca mainile.
Nu e de joaca cu asa ceva si orice decizie trebuie luata in cunostiinta deplina de cauza!

4 răspunsuri:
| Lorien_2084 a răspuns:

Si tata a avut asa ceva, iar medicii, la unison, au spus ca nu se poate rezolva decat prin operatie. Nu mai putea merge, statea la pat cu dureri groaznice. Rezolvarea i-a venit in urma tratamentului cu acupunctura. Asadar, gaseste pe cineva specialist cu adevarat in acupunctura. Tata a facut si tratament cu tot felul de medicamente chinezesti si laptisor de matca si a avut efect in combinatie cu acupunctura. Au trecut peste doi ani, nu s-a operat si este bine-mersi.

| Domyno a răspuns:

Taica-miu, a avut asa ceva, si din tratament in tratament a ajuns sa se opereze si acum e bine mersiwinking

| Alex0194 a răspuns:

Nu dinasta a avut Basescu acum cativa ani? De s-a dus in straianate ca nu avea incredere in medicina romaneasca?

| dragosd a răspuns:

Ar trebui sa ne dai mai multe informatii despre aceasta hernie, ce disc e afectat, cat de mare este etc. Oricum ar fi fara RMN vorbesti degeaba. In general se poate "repara" fie prin fizioterapie, fie prin nucleoplastie percutana, ori o interventie cu laser sau in cele din urma prin operatie