| cenumesapunaici a întrebat:

Ce ați alege dintre un iaurt degresat și un măr? Am mai mâncat un măr ca gustare astăzi. Ce ar fii mai potrivit?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna happy
As opta pentru iaurtul degresat.
Cu toate ca, nici marul nu l-as refuzawinking
O seara buna happy

| Adry05 a răspuns:

Daca ai mai mancat mar atunci alege iaurtul sau un alt fruct. happy

| Holy2010 a răspuns:

Despre ce moment al zilei discutam aici?
Dimineata...inca un mar sau alt fruct.
Dupa masa... Iaurtul. Nu fac reclama dar mie cel mai mult imi place Zuzu de baut 0%. E cremos, si la 450g contine mai putin de 150calorii (cat un mar mare).

| Adrian277 a răspuns:

Merele sunt pline de fibre solubile care reduc problemele intestinate, inclusiv diverticulita, hemoroizii si unele tipuri de cancer. Ajuta la controlul nivelului de insulina, eliberand incet zaharul in sange. Curata si detoxifica, elimina metalele grele din organism.
Pectina din mere contribuie la reducerea colesterolului prin diminuarea secretiei de insulina.
In doua studii, cercetatorii au descoperit ca mancand 5 mere pe saptamana se reduce semnificativ riscul afectiunilor respiratorii precum astmul.
Conform medicinei chineze, merele intaresc inima, lubrifiaza plamanii, cresc fluidele corpului si scad productia de mucus.
Otetul de mere impiedica formarea pietrelor la rinichi.
Studiile arata ca un consum zilnic de mere reduce problemele de piele.
Conform unui studiu brazilian, mancatul unui mar pe zi inainte de masa ajuta femeile sa piarda cu 33% mai multa greutate decat cele care nu mananca.
Un mar are doar 50-80 calorii si nu are grasimi sau sodiu.
Merele sunt pline de vitaminele C, A si flavonoizi, dar si de fosfor, fier si calciu, desi in cantitate mai mica.
Merele sunt o sursa puternica de potasiu, ceea ce sustine sanatatea inimii.
Iata motive solide pentru a manca un mar pe zi cel putin, in loc de orice alt desert lipsit de energie vie, deci de viata.

| zuzi12 a răspuns:

Eu as alege iaurtul pentru ca imi place foarte mult. Daca nu prea iti pace iaurtul degresat poti pune putina miere si atunci ai o gustare hranitoare si dulce ( fara prea mult calori). Dar la felputin de bine poti manca un mar sau orice alt fruct pentru ca ofera multa energie
Poti sa mananci gustari diversificate. Mananca putin si des. Gustarile sa conste in lactate( nu foate grase adica sa nu mananci unt, branza etc.) si in fructe si legume