| deeeeeebora a întrebat:

Ce alimente contin foarte mult calciu? Ms.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DenisIonut01 a răspuns:

Alimentele care contin calciu si vitamina D te ajuta sa ai oase mai puternice!
Femeile sunt adesea predispuse sa se confrunte cu osteoporoza o data cu inaintarea in varsta, mai ales daca nu au avut in tinerete un regim de viata sanatos. Iata care sunt alimentele al caror consum contribuie la prevenirea aparitiei acestei boli!
Alimentele care contin calciu si vitamina D te ajuta sa ai oase mai puternice!
Afla mai multe despre:
tips

Laptele degresat!
Un pahar de lapte degresat contine 290 de miligrame de calciu. La fel de importante pentru cresterea desitatii osoase sunt si alte produse alctate, cum sunt iaurturile si branzeturile. Alege-le pe cele cu continut mic de grasimi.

Semintele de susan!
Poate ca nu te asteptai la asta, dar semintele de susan au un continut foarte ridicat de calciu. E suficient sa consumi un sfert de ceasca, fie in salate, fie in legumele fierte sau trase in tigaie, fie in iaurt. Exista si paste care contin susan, cunoscute sub denumirea de tahini. Doua lingurite de seminte de susan contin 126 de miligrame de calciu.

Uleiul de peste
Gustul sau e greu de suportat ca atare, dar exista salate peste care poti adauga o lingura de ulei de peste, astfel ca il poti consuma fara sa-i simti neaparat gustul. Pentru orice eventualitate, e bine sa folosesti si dressing cu lamaie pentru salata respectiva. Uleiul de peste e foarte sanatos pentru organism, intrucat contine vitamina D.

Spanacul
Frunzele de spanac contin foarte mult calciu. O singura ceasca de spanac gatit contine 245 de miligrame de calciu, ceea ce inseamna ca este un aliment extrem de sanatos.

Sardinele
Acest tip de peste sarat reprezinta o sursa excelenta atat de calciu cat si de vitamina D. Daca iti plac, poti manca asa ceva cat de des vrei, iar osteoporoza va sta departe de tine!

Tofu
Branza tofu este o sursa foarte buna de calciu, dar si de proteine. O jumatate de ceasca de tofu contine 861 de miligrame de calciu.

Laptele de soia
O singura ceasca de lapte de soia, indiferent daca este sau nu aromat, contine 200 miligrame de calciu. Exista pe piata chiar si lapte de soia cu continut dublu de calciu si vitamina D, special pentru intarirea oaselor. astept fundita big grin

7 răspunsuri:
| zeenath a răspuns:

De regula produsele lactate integrale au cel mai ridicat continut de Ca.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Lactatele( lapte, branza, iaurt)

| Elena1234456 a răspuns:

Produsele lactate.

| shadovv a răspuns:

Lapte, oo, branza, etc. (lactate)

| Visatoarea a răspuns:

Calciul este un element esential pentru organismul nostru. Acesta ne mentine oasele si dintii sanatosi.

aurtul

*Iaurtul este un aliment delicios pe care il poti manca in orice perioada a zilei.
Acesta te va energiza cu 50 la suta din necesarul zilnic de calciu.

*Branza-Sortimentele cu un nivel crescut de grasimi trebuie consumate cu moderatie.

*Tofu : Cand mergi la magazin citeste cu atentie etichetele produselor din soia.- este o branza preparata din soia cu adaos calciu dintr-o sursa naturala.
*Broccoli
Continutul de calciu pe care il contine aceasta leguma nu-l depaseste pe cel al lactatelor. La fel ca si in cazul spanacului, din broccoli, organismul absoarbe mai usor calciul.

O singura cana din aceasta leguma valoreaza 44 de miligrame de calciu si 66 de calorii.

Vegetarienii care consuma produse lactate (lapte, iaurt, branzeturi), dispun de o alta sursa importanta de calciu (si totodata de proteine). O alta recomandare este alegerea sortimentelor de lactate fara grasimi sau cu continut scazut de grasimi.

| ely92music a răspuns:

Mda poti sa bagi in tine la greu lapte si branza daca nu iei fier, magneziu si vitamina D. E ca si cand ai manca degeaba deoarece calciul are nevoie de sustinere si aceasta sustinere e facuta si de alte mirelale si vitamine. Dar acum sa nu te arunci pe spanac si branza ca fierul in cantitai mari elimina calciul. Cel mai bine ar fi sa consulti un medic specializat. El o sa iti explice pe intalesul tau ce trebuie sa manaci si in cat. Npc!

| DenisIonut01 a răspuns:

Sau cere la farmacie/doctor calciu cu magneziu B6 happy sau doar calciu big grin