| catthshshshs a întrebat:

Ce antibiotic recomandati pentru abcese dentare? Unii dintre voi stiti povestea meahee hee Se pare ca nu sa scap fara antibiotice...De obicei eu luam Rovamicina dar e cam scumpa si in plus, nu se vindeca de tot.Am auzit ca e buna Amoxacilina, cam ce pret are estimativ, imi poate spune cineva?big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
36 răspunsuri:
| turist a răspuns:

Eu iti recomand stomatologul! E cel mai sigur si cu efecte secundare minime!winking

| catthshshshs explică:

Fara stomatolog...Eu vreau sa imi spuneti, va rog, ce ati folosit voi si a dat rezultate...winking

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Cred ca ti-am mai spus. Amoxicilina de 500mg. Una la 6 ore, dar sa mananci bine. Iar de esti mai micuta, la 8 ore. E ieftina, un blister e pana in 10 lei.
Insanatosire grabnica!

| mariazet45 a răspuns:

O sa inghiti medicamente in zadar, trebuie sa mergi sa iti deschida canalu altfel sub presiunea antibioticului abccesu se poate ridica, la cap, nu vreau sa te sperii dar fara stomatolog nu o sa scapi de aceasta problema. Nu este chiar atat de dureros dupa ce ti se destupa canalu poti lua 24 de ampiciline, o sa ti le recomande si medicu, apoi mergi si te tratez.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce te temi? de plata la stomatologie? banuiesc, ca mama ta nu-si permite sa iti plombeze o maseluta sau dintzishor, cred ca sunt si servicii gratuite stomatologie pentru copii http://209. 85. 135. 132/search? q=cache:0O0azt9hv3IJ:servicii-stomatologice.com/servicii-gratuite.html+servicii+stomatologice+gratuite+pentru+copii&cd=5&hl=ro&ct=clnk&gl=ro

| catthshshshs explică:

Oricat as explica...nimeni nu intelege.Ar trebui sa imi dea toata coronita de pe partea stanga jos si nu e asa de simplu! Si trebuie sa o taie ca sa o scoata...multumesc oricum pentru sfaturi.

Softcristi, cred ca o sa iau Amoxicilinawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai Catty este simplu de tot, toata operatia dureaza fix un minut, o injectie si pe urma o taie rapid, eu iti dadusem link-ul in ideea ca ai sub 17 ani si nu te va costa pentru ca ai intrebat de un antibiotic nu foarte scump, care m-a dus cu gandul ca nu iti permiti unul scump si atunci am link-ul acela iti aducea informatii despre servicii stomatologice gratuite, asta-i ce am inteles eu!

| catthshshshs explică:

Nu nu nu...hee hee Voi vedea dupa ce iau antibiotic...meriwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum crezi dar sa vezi ca ampicilinele si tetraciclina creeaza mediu pentru candida, asa ca mananca iaurt din plin, nu lua inainte de masa, si eventual un antistaminic (stamicin impreuna ) multe sunt prevazute in casete cu protectie anticandida, lichide multe.

| metamorfoz a răspuns:

Ntz ntz ntz, sunt altii care stau cu zilele/saptamanile pe acasa cu antibiotice pentru abcese si nu rezolva nimic (chiar cu Augmentin, antibiotic care actioneaza impotriva multor tipuri de bacterii-se da in stoma si celor ce au suferit interrventii chirurgicale si suturi ca sa evite suprainfectia). Chiar si cu Augmentin nu le-au trecut abcesele...si nu-i de joaca cu ele. Ti s-a umflat obrazul de la el? Fa-ti un pic de curaj si du-te la stomatolog sa-ti faca drenaj(ti-o face si o anestezie acolo cat o prinde, dar decat nimic... oricum pentru anestezie se folosesc ace atraumatice pe care nici nu le simti, dar pe pacienti ii sperie pur si simplu doar ideea de "ac") straight face Du-te, nu sta sa ranjesti la antibiotice toata ziua ca nu faci nimic cu ele...Si-apoi, cu abcesele nu-i de joaca pentru ca infectia se extinde in teritoriul maxilo-facial chiar si cervical.Iti papa din osul in care e dintele cu pricina afectat(e placerea ei!), poate migra spre alti dinti, poate migra pe sub fasciile musculare in alte teritorii(de exemplu pot ajunge si-n orbita de la unii dinti) si sa te fereasca dumnezeu sa-ti patrunda infectia latero-faringian sau retro-faringian ca p-alea nu ti le mai trateaza nimeni.Sunt f greu de tratat.Sau, o varianta si mai sumbra...sa-ti patrunda infectia in sinusul cavernos rolling eyes Nu stiu ca ce-ti suna tie, dar mie imi suna a foarte sumbru si intunecat... Eu zic sa te duci la stomatolog!

Mi-aduc aminte ca acum vreun an am vazut un pacient cu un ochi umflat si parca vanat a venit disperat la cabinet, noi am crezut ca-i batut...cand de unde, avea un abces la caninul de pe partea cu ochiul, canin care avea radacina mai lunga si infectia nu s-a limitat la varful radacinii ci-i intrase in orbita. I-a facut o incizie in dreptul radacinii caninului, a apasat sub ochi si-a inceput sa curga si sa curga la puroi de m-am si speriat. Abia dupa procedura asta i-a dat si antibioticele... ce zici, suna tentant, nu?! happy Nu mai sta!

| catthshshshs explică:

Nu este ceva grav totusi...si ca sa imi faca dentistul ceva trebuie sa imi taie coronita...si nu cred ca am bani de asa ceva... e vb de vreo 4 milioane...ca sa imi faca altahee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Copii studentii somerii pot beneficia de servicii sociale stomatologie, gratuite, sau la jumatate de pret cauta cu google gasesti tu ceva mai ieftin, nu se poate.

| metamorfoz a răspuns:

@alllinna: in cav bucala sunt atat bacterii cat si fungi in mod normal.bacterii mai multe, fungi mai putine...sunt intr-un echilibru acolo, se tin in frau una pe alta, totul e bine si frumos pana se strica echilibrul:ori apar bacterii care nu mai sunt saprofite si se multiplica si dau o infectie bacteriana ori dispar bacteriile prin administrarea de antibiotice si raman fungile, care-si creaza un "imperiu" propriu si se multiplica si colonizeaza ele cav bucala cand te trezesti ca faci candidoza(bucala, ca despre ea vorbim acum). Asadar, e recomandat ca atunci cand dai antibiotice pe termen mai lung si preconizezi ca o sa-ti distruga inclusiv flora bacteriana saprofita (si pentru ca stii ca antibioticele nu distrug si fungile), dai si antiFungice care sa distruga macar si ciupercile, gen Candida, care iti poate da candidoza.Adica sa nu mai ramana nimic (teoretic). Stamicin/Nistatin sunt antifungice, nu "antistaminice" cum spui tu acolo...probabil ai auzit pe undeva de "antihistaminice" dar alea sunt cu totul altceva, sunt niste medicamente pentru reactii alergice care sunt cauzate de histamina and so on nu stau sa-ti povestesc si istoria histaminei si a fenomenului reactiei alergice... Am vazut ca faci o confuzie si nu stiu de ce m-am simtit datoare sa te lamuresc. Poate ca nu era totusi treaba mea si poate ca am fost offtopic... dar poate ca mai citeau si altii ca la antibiotice trebuie sa ia si "antistaminice" si cereau la farmacie asa ceva si se trezeau acasa cu Antibiotic+Claritine. rolling eyes
PS: Antibioticele luandu-se pe gura si ajungand in sange in fnal, vor avea rasunet sistemic...si daca ajunge sa faca candidoza bucala, sa verifice daca nu cumva a facut si candidoza vaginala iar iaurtul e pentru recolonizarea intestinului care de la antibiotice pe termen lung cica s-a "sterilizat"... iar el in mod normal trebuie sa fie colonizat cu bacterii saprofite...winking asta e ideea!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am recitit, scuze sunt la job fac 3 lucruri deodata, sunt de acord cu tot ce ati scris, mai ramane sa mearga pacienta la stomatolog ca asta era important.

| metamorfoz a răspuns:

Auzi ma catty89, m-am mai gandit la ceva si-am revenit cu noi propuneri. Dar intai sa te intreb: ti s-a umflat obrazul de la abces? Banuiesc ca daca o sa te intreb daca s-a "vestibularizat" n-o sa stii sa-mi spui...Sau, e vreo umflatura intre arcada dentara si obraz pe partea aceea? Proemina ceva? Ca daca e iti poate face incizie in vestibul fara sa-ti taie coronitza, iti pune tub de dren si lasa sa se scurga puroiul.Sau, daca ceea ce numesti tu abces e o infectie la varful radacinii strict localizat...ar mai fi o varianta sa-ti faca rezectie apicala:o interventie chirurgicala prin care sectioneaza varful radacinii si apoi sa chiureteze sa scoata ce e acolo. Dar nu stiu cat costa procedura asta...cu un chirurg dento-alveolar ar trebui discutat. E si asta o varianta care ti-ar putea crutza coronitza. happy

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Ampicilina sau oxacilina 250mg la 6 ore. Oxacilina e putin mai puternica, asa ca ar fi bine sa iei si nite vitamine odata cu ea.

| marga09 a răspuns:

Nu trebuie sa te sperii de stomatolog. eu am facut o operatie acum o saptamana. am avut un ciot pe care se acoperise pielea si nu se mai vedea si a trebuit sa ma taie da mi-a facut anestezie si n-am simtit nimic, nici nu stiam ca m-a taiat chiar i-am spus doctorului: ce bine ca nu m-ati taiatrolling on the floor da ma taiase eu habar n-aveamlaughing

| a2 a răspuns:

Buna! Si eu am ajut puroi la o mesea si am luat Oxacilina. Un alt medicament bun ar fi Amoxacilina dar pentru siguranta mai bine ai merge la stomatolog sau la medicul de familie. Sper ca te-am putut ajuta. O zi bunawinking!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te la dentist sa iti faca drenaj ca altfel ti se trage foarte greu puroiul si pe urma ajungi la interventie chirurgicala pentru ca se formeaza chisturi si nu mai ai ce face decat prin operatie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

6 ron

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da e buna si eu am luat, doar ce am terminat tratamentul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiului meu nu i-a trecut abcesul nici dupa tratamentul cu amoxicilina + Flagyl. Solutia salvatoare (de urgenta)a fost interventia medicului specialist - drenaj chirugical. Asa ca cel mai indicat este sa mergem la dentist in timp util si sa nu mai luam medicamente asa de capul nostru. Au si doctorii astia un rost. Sanatate tuturor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Amoxicilina trebuie recomandata de un medic stomatolog, da, in general se stie ca e buna pentru infectii dentare si costa in jur de 5-6 lei.Insanatosire grabnica! Oana

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

4. 5lei cutia de 10pastile pentru amoxicilina de 500forte

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Amoxacilina este buna si eu am avut un abces la masea de la care am facut si un adenoflegmon adica s-a dus puroiu la ganglionu de la ceafa m-am operat dar dupa trebuia sa scot maseaua ceea ce nu am facut acum iau amoxacilina si abcesu a inceput sa dea inapoi tratamentu tine 10 zile daca intrerupi nu ai facut nimic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

5 ron

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da poti lua cefalexin cam 20 lei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu mai pot simt ca o iau razna cu abcesul...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e buna deloc ia agumentin sau eficef200

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am si eu un abces dentar, azi am fost la stomatolog sa-mi dea drumul la puroi, dupa 5 zile de luat antibiotice.Azi mi-a incizat undeva in gingie la baza dintelui, s-a scurs ceva puroi, dar tot se mai observa obrazul putin umflat.Medicul mi-a zis ca o sa se mai scurga, si mi-a zis sa nu mai continui cu antibiotice, fiindca am luat deja vreo 5 zile, si sa aplic comprese cu gheata.