| TonyScope a întrebat:

Ce ati face daca ati afla ca un prieten deal vostru e schizofrenic? cum ati reactiona va rog cele mai sincere raspunsuri

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Linilerei a răspuns:

În primul rând trebuie să înțelegi ce presupune termenul de schizofrenie. Este o afecțiune psihică profundă și necesită în primul rând un specialist care îi va prescrie un tratament. Ca să fiu sinceră nu am stat niciodată lângă o persoană cu o astfel de afecțiune ( voi sta în curând ) însă consider că trebuie să ai o răbdare extrem de mare. Presupune multă maturitate și înțelegere, o atenție deosebită față de prieten și să știi să-l citești, să ai grijă de el și să îi oferi sprijin. Documentează-te totuși mai mult despre boală dacă vrei să intrii în pâinea lucrurilor ( să zic așa ) fiindcă e necesar mai întâi să vezi în ce constă domeniul pe care îl abordezi.

3 răspunsuri:
| Holocaust a răspuns:

Aş încerca să-l consider normal.Nu aş vrea să-i dau senzaţia că-l privesc diferit,doar din cauză că suferă de schizofrenie,care nu-i un lucru aşa de bun.M-aş simţi şi aiurea,prin faptul că nu prea mai am cu ce să-l ajut... în primul rând, trebuie să-i fii alături, să-l înţelegi...

| Nedelcu_Simona_1992 a răspuns:

Schizofrenia este o boala foarte grava, netratata poate duce mari probleme. Un schizofrenic nu trebuie lasat asa, mergeti la un spital de boli pshice, sa isi faca o consultatie, si sa i se recomande un tratament, nu este o rusine sa mergi la psiholog. Un spital bun este Obregia din Bucuresti

| GusWaters a răspuns:

Si ce ai face daca iti spun ca sunt schizofrenic? Nu e chiar asa grav,uneori boala te ajuta sa-ti largesti orizonturile si sa nu gandesti doar din perspectiva unei singure persoane(gazda),ci din perspectiva a doua sau mai multe,in cazurile nasoale(dedublarea/dedublarile),te ajuta sa stii sa te controlezi,sa te infranezi,si chiar si prin imaginile si chestiile ce le auzi tot te poti dezvolta,ca doar tu le auzi, e ca si cum ai avea in minte cheia unei a doua lumi, in lumea actuala.La mine nu e foarte grav, dar nu consider ca e problema sa fii schizofrenic.Mai grava e catatonia...