| anonim_4396 a întrebat:

Ce boli cauzate de lipsa sau abundenta calciului cunoasteti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| aleCsandrra a răspuns:

Anemie severa. Mi-a zis mama mai demult, vezi ca nu e de joaca cu ea. Ai grija!

| Delicacy a răspuns:

Osteoporoză,hipertiroidia,boli cronice de rinichi si ficat, diabet.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
De lipsa calciului, stiu ce e vorba despre SMASMOFILIE, de abudenta nu stiu, abundenta poate fii cauzata poate de vreo boala endocrina, de la glandele paratiroide, nu stiu exact.
Te pup!

| Bluebutterfly80 a răspuns:

Buna! lipsa calciului din organism provoaca spasmofilie si hipocalcemie! o valoare prea mare a calciului duce la hipercalcemie, care de asemenea poate da simptome neplacute asupra organismului! multa sanatate!