| anonim_4396 a întrebat:

Ce diagnostic prezumtiv puteti pune unei persoane ale carei vase de sange de pe maini si picioare se umfla puternic manifestand o presiune jenanta, in special seara? Deasemeni si vasele de sange din cap si de pe faţă se umfla puternic, in pozitia in care acea persoana se apleaca.
As dori sa imi spuneti ce diagnostice posibile ar putea fi cauza acestor manifestari, sau ce obiceiuri proaste ale individului, determina asta.
Cauza cardiaca? Volum prea mare de sange? Retentia apei? Ingrosarea sangelui...

Ce parere aveti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Parerea mea e ca trebuie sa mergi la un medic sa nu ai probleme mai tarziu.

| drpopa a răspuns:

Cred ca ar trebui sa ne d ai mai multe detalii legate de durere, de coloratia tegumentului, de prezenta sau absenta edemului, aspectul acestor vase, senzatii asociate de ex pulsatii, poate fii vb de o afectare arteriala sau venoasa, de asemenea putem discuta despre anumite probleme cardiace(insuficienta aortica)etc cel mai sigur este sa te adresezi unui medic specialist cardiolog care poate exclude o suferinta arteriala si iti poate efectua si un examen eco-dopller arterial si venos, care precizeaza starea vaselor de sange.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai am 11 ani si mi se inroseste fruntea in ambele partica un rotund