| anonim_4396 a întrebat:

Ce e bine sa mananci la mic de jun, pranz, cina?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| spiridus25 a răspuns:

– un bol de cereale integrale cu lapte sau iaurt maximum 2% grăsimi,
– omletă din 7-9 ouă de prepeliţă cu verdeaţă însă nu mai mult de două ori pe săptămână,
– 2 felii de pâine integrală cu zacuscă făcută în casă fără ulei mult,
– 2 felii de pâine cu brânză telemea de vacă degresată
La acestea se adaugă posibila cafea sau un fresh de fructe.
Ce poate contine un mic dejun complet
Cateva alimente pentru un mic dejun bogat in alimente diverse si hranitoare:
2 felii de paine integrala sau un pumn de fulgi de cereale integrale
Un ou sau un produs din carne slaba, feliat, de pus pe paine
Legume: o foaie verde de salata, o rosie, o jumatate de ardei sau castravete
Un paharel de lapte caldut sau un iaurt in care poti amesteca cereale integrale ori o bucatica de branza, alaturi de putin unt
Un ceai bun indulcit cu miere
Un pahar de suc de de mere, portocale, struguri, piersici, caise, capsuni sau alte fructe zemoase bine stoarse
O jumatate de fruct proaspat
Pranz
Implica-te in alegerea meniului, spune parintilor ce ti-ar placea sa mananci.
La pranz poti sa incepi cu o salata mica, o supa sau o ciorbita si apoi felul doi.
La felul doi daca consumi carne sa ai alaturi si legume.
Un desert mic este permis, dar nu mai multe pe zi.
Nu bea apa in timpul mesei. Intre mese lasa 2 ore pana mananci un fruct, ca sa il poti digera bine.
Fii deschis la feluri noi de mancare si incearca alimentele pe care parintii le-au pregatit pentru tine. Este sanatos si distractiv sa mananci cat mai variat!
Cina
Seara este bine sa mananci devreme si alimente usoare pentru o buna digestie si un somn linistit.
Gustari
Daca consumi o gustare la scoala, respecta regulile de igiena! Spala-te pe maini inainte.
Daca consumi un fruct spala-l bine inainte.
Acasa participa si tu la pregatirea sandvisurilor sau a salatelor de fructe, aranjeaza frumos bucati de legume cat mai puternic colorate si transforma-le intr-o mica salata chiar in farfuria ta!

2 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Micul dejun trebuie sa fie masa cea mai consistenta a zilei. Poate contine: cereale integrale (pâine integrală, biscuiţi din făină integrală, fulgi de orez, ovăz, grâu, porumb) care asigură necesarul de fibre. Micul dejun ar trebui să mai includă produse lactate (surse de calciu şi proteine), ouă, fructe şi băuturi calde.
Masa de pranz e a doua masa importanta a zilei. Si ea e bine sa fie consistenta.
Cina in schimb trebuie sa fie usoara, fara carne. Ceva usor de digerat.

E bine sa nu mananci mereu acelasi lucru ci sa ai o alimentatie diversificata pentru ca organismul sa primeasca tot ce are nevoie. Bineinteles sa reduci cat poti prajelile, grasimile, dulciurile si sarea.

| ValentynaTynaAmy a răspuns:

Fructe su legume