| Mjdolhfi a întrebat:

Ce e dializa la rinichi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| costymaximus a răspuns:

Dializa este o metoda de eliminare a reziduurilor, toxinelor si excesului de apa din sange si de restabilire a echilibrului hidroelectrolitic. Aceste functii sunt in mod normal indeplinite de rinichi.

Cele doua forme principale de dializa sunt hemodializa si dializa peritoneala.

Dializa este indispensabila in cazul insuficientei cronice terminale -atunci cand functia renala este redusa la 10 -15 % din valorile normale.

Dializa indeplineste urmatoarele functii:

● elimina toxinele, sarurile si apa in exces pentru a preveni acumularea acestora in organism
● mentine unele substante chimice (potasiu, sodiu si bicarbonat) la un nivel lipsit de riscuri
● contribuie la controlarea tensiunii arteriale

Sursa http://www.romedic.ro/dializa

| hax0r a răspuns:

E asemanatoare cu dializa la stomac, la ficat, la bila si cea de la ochi sau copy/paste-ul de mai sus

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Practic se conecteaza un aparat prin care sangele trece si este curatat de toxine, asa cum ar trebui sa il curate rinichiul. Se face la pacienti ai caror rinichi nu functioneaza si nu pot curata sangele.

Alte răspunsuri