| anonim_4396 a întrebat:

Ce e  drepanocitoza si din ce cauze poate aparea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este prezenta pe frotiul de sange a "drepanocitelor"= hematii in forma de secera. Este o forma de anemie hemolitica mostenita genetica. Practic hematiile sunt anormale si atunci splina le captureaza si le omoara prea devreme. Pacientii sunt anemici, au splina mare si au risc de infectii.
Boala se transmite de la parinti, fiind cauzata de o mutatie a unei gene care codifica pentru o proteina din structura hemoglobinei. Individul care are doar o gena mutanta ete sanatos, dar transmite gena urmasilor sai. Daca se casatoreste cu un alt individ purtator al genei mutante, o parte din copiii lor vor avea doua gene mutante si vor dezvolta boala.