Ai şi tu o întrebare ? Pune-o aici

2712764intrebari
Ultimele intrebari
Twitter
micşorează boxul
Categorii
micşorează boxul
Blogul tău poate ajuta
TRAFIC
30 Iul
SATI 258.066AFISARI
113.794VIZITE
94.670V. UNICI
18 Mai 2009
Anonim intreaba:

Ce e paranoia, de fapt? E chiar o boala?

Urmareste intrebarea Adauga la favorite
Ce nota dai intrebarii?
Atentie! Problemele de natura medicala sunt probleme serioase care necesita asistenta/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativa si in nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare va recomandam sa apelati la personal medical specializat atat pentru diagnosticare, cat si pentru tratament.
  • 9 răspunsuri RSS raspunsuri)
  • 18 Mai 2009 13:29
    mira a răspuns:
    Este o boala psihica si cu simptome foarte inselatoare. Mira
  • 18 Mai 2009 13:28
    psiholoaga a răspuns:
    Este o psihoza, o tulburare psihologica. Desigur, sunt foarte multi oameni paranoici, fiindca traim intr-o lume descentrata, insa nu la toti aceasta psihoza intra in patologic. La majoritatea oamenilor se manifesta sub forma geloziei, a sindromului persecutiei etc. Cand si daca incep sa apara halucinatii vizuale, auditive, olfactive etc., atinge granita patologicului si necesita internare la un spital de neuropsihiatrie. In restul cazurilor, ar ajuta niste sedinte de terapie.
  • 18 Mai 2009 15:34
    inna a răspuns:
    Este o boala. Oamenilor "paranoici" li se pare totu' pe dos...interepreteaza orice cuvant, raspuns cum vor ei. Ei sufera de sindromul "toata lumea conspira impotriva mea", cateodata ti se par incapabili de a gandi logic sau rational happy.
  • 18 Mai 2009 13:28
    friedaka a răspuns:
    Da, este o boala psihica, care poate fi tinuta sub control daca e administrat tratamentul potrivit.
  • 21 Mai 2011 11:03
    Andreeeeea_4279 a răspuns:
    Hahahahha,iubita mea love struck
  • 12 Iunie 2009 10:47
    Raspuns anonim:
    Da
  • 10 Iunie 2010 19:21
    Raspuns anonim:
    Este o boala.Acum o luna cumnata mea a sat 6 zile in coma dupa ce a luat barbital in forma pura, pentru ca e ferm convinsa ca este urmarita, filmata de anumite persoane.Are convingerea ca toata lumea comploteaza impotriva ei si, de altfel nu mai are pe nimeni langa ea pentru ca i-a indepartat pe absolut toti
  • 12 Octombrie 2010 02:58
    Raspuns anonim:
    Sa va spun ceva eu sunt paranoic, si nu prea am incredere in anumite persoane si permament ma gindesc la ceva dar in rest sunt vesel, eu nu prea atrag atentie la lucruri de astea. la inceput eram putin depresiv, dar ma inteleg cu toti si va spun ca din propria experienta nu este o boala grava!
  • 1 Decembrie 2010 23:28
    Raspuns anonim:
    Sau...toata lumea iti spune ca esti paranoic si de fapt nu esti!