Întrebare recomandată | AvalohAlyn a întrebat:

Ce efecte negative are Coca Cola/Pepsi asupra organismului uman?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ItsMeUncleDolanOrDolanDuk a răspuns:

De la Pepsi Si Cola nu mai poti dormi seara, incerc sa renunt la ele + ca te balonezi, si nu sunt bune pentru ficat. Eh

| AvalohAlyn explică (pentru ItsMeUncleDolanOrDolanDuk):

Si mie mi se intampla sa nu pot dormi sad Si imi da si batai mai rapide ale inimii...e nasol, iar alea cu 0 calorii cica sunt si mai periculoase.Dar nu stiu de ce au asa mare succes pe piata astea 2 companii.

| ItsMeUncleDolanOrDolanDuk a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Pentru ca sunt bune la gust... dar nu si pentru corplaughing

| JamilaGizeh a răspuns (pentru ItsMeUncleDolanOrDolanDuk):

Daca beau un pahar de cola nu mai pot dormi toata noaptea. In schimb, pepsi pot sa beau si 1l si nu am nimic.
Stiu multe persoane care nu beau altceva in afara de cola/pepsi. Consuma zilnic peste 2l si nu mi se pare deloc ok. Eu beau foarte rar atunci cand nu am apa la indemana si imi este foarte sete...si ca sa fiu sincera nici macar nu-mi place gustul.
E trist cand auzi ca multi oameni nu beau nici macar un paharel de apa pe zi. Pentru mine apa e sfanta si nu poate lipsi din alimentatie. Pot sa beau orice suc...pana nu beau apa nu imi potolesc setea. Toate sucurile din comert sunt OTRAVURI, chiar si alea "naturale", de fructe..cica.

| Anonimuserr a răspuns (pentru ItsMeUncleDolanOrDolanDuk):

Nu asta este raspunsul corect, efectele sunt acestea care sunt puse aici pe acest site ca urmare a cercetarii.

http://semneletimpului.ro/......-cola.html

62 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Dezastruoase.Topeste oasele.

| mgtow a răspuns:

Iti scurteaza durata de viata

| KamaSutra a răspuns:

Diabet,insomnii,arsuri gastrice...au destule efecte

| Drolja a răspuns:

Eu îmi beau cola cu rom.
De fapt, îmi pun şi puţină cola în rom, mai bine zis. O mai dreg cu lămâie sau limetă.

Pentru cei care-mi sar în cap că beau rom cu cola, liniştiţi-vă, nu pun mereu cola.

Pepsi nu îmi iau.

| Radu284 a răspuns:

Daca bei in cantitati moderate, nu are efecte negative.
Daca bei in exces, iti poate afecta dintii, stomacul, si te poti ingrasa.

| peperonies a răspuns:

Problemele in mare sunt ca are mult zahar si multa cofeina. si alte chimicale pe care se chinuie corpul sa le excrete.

| Geanin a răspuns:

O femeie de la mine din cartier a fost rapita de extraterestrii... crying

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O gramada de cunoscatori printre raspunsuri, in special cel care a primit funda.
Coca-Cola, respectiv, pepsi sunt cam unul si acelasi lucru din punct de vedere al compozitiei dar si din prisma faptului ca sunt fabricate de aceeasi firma.
Efectele negative sunt: consumul in exces duce la diabet, cauzeaza danturii si oaselor, afecteaza ficatul, da dependenta. In concluzie, sunt foarte nocive.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu nu mai poti dormi de la cola iar eu somnul meu a-l stinge nu pot cu toate apele colei

| CristinaSNC a răspuns:

Nu era zi sa nu beau, m-am ales cu stomacul facut praf. Mda, daca bei eu zic sa te opresti pana nu dai in mai rauwinking

| ItsMeUncleDolanOrDolanDuk a răspuns (pentru CristinaSNC):

Asa sunt si eu, incerc sa ma las de coca colasad

| CristinaSNC a răspuns (pentru ItsMeUncleDolanOrDolanDuk):

De vreo 2 ani ma chinui laughing ma las doar cand mi se face rau si sunt nevoita sa iau tratament medicamentos. De data asta am promis ca nu mai beau, sa vad cat ma tine laughing

| ItsMeUncleDolanOrDolanDuk a răspuns (pentru CristinaSNC):

Eu nu pot dormi din cauza la coca cola. Cauzeaza insomnii grave.

| CristinaSNC a răspuns (pentru ItsMeUncleDolanOrDolanDuk):

N-am treaba cu asta laughing cand vreau sa dorm, dorm! laughing

| ItsMeUncleDolanOrDolanDuk a răspuns (pentru CristinaSNC):

Oh, eu ma confrunt cu aceasta problema de cativa ani si incerc sa scap de ea.

| CristinaSNC a răspuns (pentru ItsMeUncleDolanOrDolanDuk):

Incerca sa nu mai bei, bea un ceai de lavanda seara, stiu suna aiurea dar alta solutie nu vad...

| ItsMeUncleDolanOrDolanDuk a răspuns (pentru CristinaSNC):

Ceai de lavanda? N-am mai auzit

| CristinaSNC a răspuns (pentru ItsMeUncleDolanOrDolanDuk):

Da are un efect calmant si te ajuta sa dormi, mama mea a incercat si a zis ca a dormit mai bine.

| ItsMeUncleDolanOrDolanDuk a răspuns (pentru CristinaSNC):

Imi poti spune, te rog, de unde pot cumpara lavanda? Si cum se procedeaza?laughing

| AvalohAlyn explică (pentru CristinaSNC):

Oare de ce Coca Cola are atata succes pe piata internationala? Ca face mai mult rau decat bine.

| AvalohAlyn explică (pentru ItsMeUncleDolanOrDolanDuk):

Iti zic eu, de la orice farmacie sau mai ales de la orice plafar(magazin naturist)

| ItsMeUncleDolanOrDolanDuk a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Multumesc

| CristinaSNC a răspuns (pentru ItsMeUncleDolanOrDolanDuk):

Te duci la un magazin de produse naturiste si ii ceri ceai de lavanda este maxim 5 lei o cutie cu 20 de plicuri. Si inainte sa te culci cu vreo 30 de minute bei o cana. Pui un pliculet intr-o cana, dupa pui apa fierbinte in cana, o acoperi vreo 5 minute si dupa il bei. Ai grija sa nu il bei oprea fierbinte pentru ca iti aecteaza stomacul. Ai grija sa nu faci execes, maxim 2 cani. happy Desigur trebuie sa renunti la cola. Apropo ceaiul bea-l fara zahar happy

| CristinaSNC a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Habar nu am, sunt o porcarie. Cand o sa am un copil nu o sa ii dau sa bea asa ceva.

| ItsMeUncleDolanOrDolanDuk a răspuns (pentru CristinaSNC):

Iti multumesc, chiar maine ma duclaughing Sper sa nu ma otravesti laughing

| CristinaSNC a răspuns (pentru ItsMeUncleDolanOrDolanDuk):

Nu stai calm laughing Sa imi spui daca functioneaza laughing

| ItsMeUncleDolanOrDolanDuk a răspuns (pentru CristinaSNC):

Iti spun, Iti multumesc inca odata sper sa functioneze.

| AvalohAlyn explică (pentru ItsMeUncleDolanOrDolanDuk):

Sau mai poti incerca ceai de tei sau ceai pe nume''Somn Usor'' sau ''Somn Linistit'' Se gasesc la plafar.

| CristinaSNC a răspuns (pentru ItsMeUncleDolanOrDolanDuk):

Cu placere kiss laughing!

| BobiTheBoi a răspuns (pentru CristinaSNC):

Daca are rol calmant o sa incerc si eu ceaiul de lavanda, mersi.

| CristinaSNC a răspuns (pentru BobiTheBoi):

Cu placere happy!

| ItsMeUncleDolanOrDolanDuk a răspuns (pentru BobiTheBoi):

Si eu mi-am cumparat astazi, il incerc peste cateva orehappy Sper sa functioneze!

| BobiTheBoi a răspuns (pentru ItsMeUncleDolanOrDolanDuk):

Sa-mi spui te rog daca da.Eu n-am apucat sa-mi cumpar.

| Resurrection a răspuns:

Pe langa faptul ca te agita, iti da peste stomacul si iti cresc sansele de gastrita.

| UzOm a răspuns:

Uite bă ce conține (te avertizez e destul de șocant video-ul).

https://youtu.be/2l8qS9pcOrk

| nlko a răspuns:

Pai...odata am pus cola intr-un pahar si am pus si carne in același pahar. Da... S-a topit toata in câteva ore.

| Unicornaş a răspuns:

Naspa... chiar acum cand citeam asta am baut cola. x.x laughing

| xr0sioRx a răspuns:

Arsuri gastrice 100% de la prea mult acid, cel putin asa e la mine.

| Nova21 a răspuns:

Daca torni cola peste rugina o indeparteaza, deci cumva arde.
Nu iti arde organismul, dar chiar nu e sanatoasa, la un moment dat o sa ti se faca rau de la ele daca le consumi continuu.

| Soka577 a răspuns:

Bauturile astea te agita si a spus foarte bine ItsMeUncleDolanDuk eu ti-as recomada ceva cu lamaie sau sprite

| Alexa07Alexa a răspuns:

Efectele secundare la Coca Cola– insomnie, tremurături, tahicardie.Asta pentru ca contine si cofeina. Se spune ca prin ingredientele aceste bauturi se afla frunze de cocaina. pana in 1900 se folosea frunza proaspata, in zilele noastre se foloseste frunza deja folosita in extractia cocainei si atunci nivelul cocainei din frunza folosita la cola este in cantitate moleculara.

| BadBEver a răspuns:

Cu aceste bauturi poti spala chiuveta in loc de detergent, deci daca omoara murdaria de pe chiuveta imagineazazi ce faci in interiorul tau.

Un cunoscut de al mea dupa o jumatate de an de consumat in toata ziua chipsuri si bauturi de astea a facut o boala la stomac si toata viata va trebui sa tina diete si sa faca tratament. Eu personal nu mai consum bauturile de acest gen demult si ii sfatui pe toti sa nu o faca

| MMDani a răspuns:

Multe si de toate pentru toata lumea. Insa cel mai important este zaharul. Cauti efectele zaharului in cantitati mari si la fel e si la sucurile acidulate.

Dar sa nu fim paranoici. Efectele negative se vad doar daca consumi constant.

| Stephan142 a răspuns:

Din cate stiu, daca nu s-ar fi inventat colorantii alimentari, Coca Cola ar fi fost verde.

| KNz9898 a răspuns:

Foarte, foarte multe iti spun sigur! Numai efecte negative si daunatoare organismului! Nu mai bea cola/pepsi bea apa este gratis si foarte buna!

| DanyPop2222 a răspuns:

Efecte pot fi si o diareeabdominala, insomnie, migrene, etc

| Drolja a răspuns (pentru DanyPop2222):

Diareeeabfebfkeadminală?!
Cred că ar trebui să ne lăsăm de cola, zău aşa!

| allly97 a răspuns:

Coca-Cola,Pepsi Cola contin foarte mult zahar si se stie ca zaharul ingrasa deci asta este unul din efectele bauturii, mai poti avea si insomnii continand cofeina.

| IouDen a răspuns:

Http://www.gandul.info/......ar-9633467

Uite ce se întâmplă numai după 10 minute.

| MarinaNicoleta06 a răspuns:

Am incercat intr-o zi sa fierb cola[stiu ca nu a fost o idee stralucita] dar a meritat deoarece el sa strans intr-o minge...
Am mai vazut cazuri in care au spalat cu cola o bara de masina ruginita si dupa cinci minute acea bara nu mai era ruginita era a noua dar sa lasam asta... Cola are niste efecte negative asupra corpului uman de exemplu contine cofeina care provoaca insomnie sau am vazut un caz in care o persoana a baut timp de un an numai cola si dupa acea a observat ca s-a ingrasat enorm de mult imi pare rau ca nu am linkul...
Oricum sper ca ti-a fost de ajutor...

| MaxNg a răspuns:

Nu iti fac bine la stomac plus ca au si cofeina care nu prea face bine, iti bate inima mai tare, nu poti dormi noaptea, poti consulta pe cineva specializat.

| dan27as27az89 a răspuns:

Coca Cola. Utilizari:
1.Paoate fi folosit ca si INSECTICID. Daca stropesti legumele din gradina cu Coca Cola, nu vor mai fi atacate de insecte.

2.Torni Coca Cola in vasul de WC, astepti 1h, dupa care tragi apa. Asa, ajuti la inlaturarea tartrului de pe fundulsi peretii vasului.

3. Poti curata obiecte murdare de rugina. (ex: rugina)

CONCLUZIE: Daca Coca Cola poate face toate astea, iti dai seama ce se intampla in stomacul tau?

| peperonies a răspuns (pentru dan27as27az89):

Ph-ul acidului stomacal e mai mic decat cel din cola deci fizic nu face foarte rau stomacului. problema cu cola e ca contine foarte mult zahar, multa cofeina si multe chimicale pe care corpul sa chinuie sa le excrete.

| KnowEverything a răspuns (pentru dan27as27az89):

Nu cred ca sunt aceleasi conditii de reactie... adica gandeste-te ca in stomacul tau se intampla ceva cu cola, nu ramane doar acolo sa topeasca carnea de pe tine laughing. In orice caz, consumat odata la o saptamana, doua, in cantitati nu prea mari, nu vad cu ce deranjeaza big grin

| Ana2727 a răspuns:

Sucurile astea sunt bune la gust, dar pentru organism sunt devastatoare.In clasa a 7-a am avut 4 colegi care au baut in FIECARE ZI Coca-Cola, Pepsi.Nu sunt bune aceste sucuri deoarece iti si distruge ficatul.Recunosc..si eu beau, dar cateva guri.Nu prea imi plac sucurile astea.Mai de graba as bea suc de mere verzi la cutie saumai beau Fruti Fresh de pere.
Sper ca te-am ajutat!hee hee)