| LittleZyzy a întrebat:

Ce este anexita?
Cum se manifesta si cu ce se trateaza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| rael a răspuns:

Anexita - inflamatie a trompelor si ovarelor - se mai numeste si salpingo-ovarita sau metroanexita, deoarece de cele mai multe ori inflamatia intereseaza in grade diferite atat uterul, cat si trompele cu ovarele.
Leziunile predominante sunt de obicei la trompa (salpinge), ovarul fiind mai rar si in mica masura atins de procesul inflamator. Leziunile anexiale sunt de obicei bilaterale, insa mai accentuate intr-o parte.
Simptomatologia bolilor aparatului genital la femeie se caracterizeaza in formele acute prin dureri in abdomen si in durerea salelor, febra, secretie vaginala abundenta sau pierderi de sange.
Intensitatea durerilor este variabila: uneori sunt surde, alteori violente si exagerate de eforturi de urinare, de scaun etc.
Tratamentul care consta in administrarea de antibiotice, calmante vitaminoterapie, repaus la pat, poate duce la vindecare.
Nici in acest domeniu medicamentele singure nu pot sa duca la rezolvare deplina, nu pot sa faca minuni. Daca miza pusa pe medicamente este prea mare, vindecarile care survin nu sunt depline, survin recidive frecvente, apar mici complicatii si, treptat, boala se cronicizeaza.
Anexita cronica se caracterizeaza prin dureri persistente in bazin uni sau bilaterale, accentuate de frig, oboseala, menstruatie.
Raporturile sexuale, dureroase si ele, incep sa fie evitate. Deseori apar tulburari menstruale.
Sterilitatea este una din urmarile frecvente ale inflamatiilor genitale cronice. Tratamentul formelor cronice fiind mai dificil si de lunga durata, trebuie luate toate masurile pentru a se evita imbolnavirea acuta, iar cand aceasta are loc, trebuie tratata cu toata grija pana la completa ei vindecare. ( de pe www.ele.ro/articol_3761.html )
sau mai multe ai aici
...-3919.html

| crisa a răspuns:

Imediat dupa inceperea vietii sexuale, am fost la cabinet pentru prescriere de pilule. Si mi-a spus doctorita ca am anexita stanga. Habar n-aveam ce-i aia atunci, m-am cam speriat... laughing Mi-a dat un tratament de 10 zile cu antibiotic si ceva de dureri, parca. Nu mai stiu ce, ca au trecut cativa ani de-atunci. happy
Surpriza cea mai mare am avut-o la un alt control, la vreo 4 ani distanta de episodul asta, cand... am aflat ca aveam anexita bilaterala! De data asta mi-a prescris gentamicina injectabil, tot 10 zile, plus polidin.
Dar nici acum nu sunt convinsa ca am scapat de anexita... Asadar, poate fi catalogata ca o boala a femeilor, care nu se vindeca niciodata...

| plangacioasa a răspuns:

Anexita este o boala inflamatorie pelviana care afecteaza patru din cinci femei active din punct de vedere sexual. Se manifesta prin senzatie de tensiune si de arsura locala, durere acuta, febra, tulburari urinare sau tulburari legate de menstruatie.
In cazul unei anexite, amanarea vizitei la ginecolog poate avea rezultate dramatice pentru fertilitatea si sanatatea femeii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti ramane gravida daca ai anexita?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am anexita stanga si inca nu mi-am inceput viata sexuala.thinking am fost la medicu de familie si mi-a zis ca am anexita stanga dupa ce i-am zis ca ma doar f rau ovaru stang si mi-a dat 10 pastile de ketonal si nu sunt bune de nimicstraight face acum trebuie sa merg la ginecolog sa vad ce imi zice si de acolo, imi este frica cu asta pentru ma poate afecta mai tariu sa nu mai pot face copi... FETELOR FERITI-VA SA STATI PE SCARIE CIMENT ETC RECI, SAU CU BURTA GOALA... SAU CU PICIOARELE GOALE PE GRESIE:-ss eu trec prin neste dureri de morcrying

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te la doctor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna littleZyzy ma numesc alina si eu am anexita, urmez cu tratamente si cu ceaiurii chestia e ca am si nisip la rinichii tratamentul pe care il folosesc este :Nolicin, Ibuprofen si evident cu ceaiurii de matase de porumb, galbenele si seminte de morcov dar pentru siguranta ta te-as indruma sa te duci la un doctor sa iti sp cu exactitate ce ai

| marilen a răspuns:

Anexitele se incadreaza in randul afectiunilor inflamatorii pelvine feminine si reprezinta inflamarea ovarelor si trompelor uterine putand afecta in diferita masura si uterul. sursa:http://anexita.ro/

| anamaria5647 a răspuns:

Si eu am anexita. Voi ce tratament ati luat exact? Si cate Zile? Nu prea am incredere in medicul ginecolog la care am fost deoarece am vazut ca unele intrebari il cam depaseau si se contrazicea...

| Georgian2Adiv a răspuns (pentru anamaria5647):

Sincer iti spun sa ai incredere in medicul ginecolog deoarece el este in masura sa iti recomande ce este mai bine pentru tine. In cazul in care ai dubii poti mai cere o parere mergand la un altul. Legat de tratament, daca nu este in stare avansata se poate trata usor in mod naturist http://edusex.ro/anexita/#tratament-naturist-pentru-anexita dar daca este mai avansat se poate ajunge la antibiotice sau chiar la interventii chirurgicale, in cel mai rau caz.