Stefan
| Stefan a întrebat:

Ce este un alcoolic? Cum poate fi ajutat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
luciana
| luciana a răspuns:

Un alcoolic este tot un alcoolic; nu se va dezvata decat, daca va avea acel curaj nebun ce numai betivii il au la o adica... Ei mereu promit si iar promit si iar ii vezi in sunt si cate odat' vezi ca sunt totusi oameni imbracati bine si iti dau impresia de acei oameni ce din greseala au ajuns aici, si atunci in clipa aceea... Dar cu trecerea timpului, ii zaresti iar, la acel bufet de colt de strada, luandu-si doza de existenta marunta si amara... am vazut atatea cazuri in care familia lupta sa ii scoata din aceasta mocirla, insa ei se afunda tot mai adanc in ea... Neputiinta este cea care le este tovaras, si lipsa de curaj de a iesi din aceasta letargie ce le distruge familia... eu zic ca acel om care a avut doza de curaj si de ambitie de a o lua de la capat si care sa dovedeasca ca are cuvant, merita sa il apreciem ca a avut sansa de a renunta si ca nu a scapat-o ...Acelui Om ii aducem cuvinte de lauda si ii spunem ca fiecaruia ni se poate intimpla asa ceva, dar sa nu ajungi niciodata sa te dai batut si sa infrunti cu curaj, cu barbatie, adevarul oricat de crud ni s-ar parea... atunci trebuie sa ii inapoiem acel statut de Om, caci a dovedit-o...

14 răspunsuri:
kratos
| kratos a răspuns:

Persoana dependenta de alcool si poate fi ajutat prin anumite terapii care il pot ajuta sa se lase de acest obicei.

| ViVi a răspuns:

Http://www.medicina-familiei.ro/......jutat.html
incearca aici ...sincer eu am avut in familie pe cineva alcoolic e greu sa stai cu el:(

| M4RK a răspuns:

Alcoolicii sunt bautori excesivi, la care dependenta fata de alcool exista într-o astfel de masura, încât la ei survin fie o tulburare psihica decelabila, fie manifestari care le afecteaza sanatatea fizica si mintala, relatiile lor cu ceilalti, ca si comportamentul lor social si economic, fie prodroame ale tulburarilor de acest gen. Fouquet dadea chiar o sentinta fara echivoc: "alcoolismul înseamna pierderea libertatii individului de a se abtine de la alcool", ceea ce implicit înseamna ca si alcoolismul trebuie inclus la un moment dat în grupa toxicomaniilor (aparitia dependentei cu nevoia de a bea zilnic si cu simptome de sevraj când, dintr-un motiv sau altul, se întrerupe ingestia de alcool).

Specialistii au definit alcoolismul ca o stare psihica si de obicei fizica, ce rezulta din absorbtia alcoolului, caracterizata prin reactii comportamentale si altele, având totdeauna o necesitate compulsiva de a consuma alcool în mod continuu sau periodic, în scopul de a simti efectele psihice si câteodata de a suprima starea de indispozitie consecutiva abstinentei, obisnuinta poate coexista sau nu.

| marry a răspuns:

O persoana dependenta de alcool...sa poata scapa de aceasta dependenta poate fi internat intr-o clinica de dezintoxicaretongue

| Criiss16 a răspuns:

O persoana alcoolica este o persoana dependenta de alcool. Poate fi ajutat prin clinici de dezalcoolizare.

| RappK a răspuns:

Un alcoolic este un om dependent de alcool...pentru a scapa de aceasta dependentza trebuie inernat intr'o clinica de dezintoxicare... putini sunt care au reusit din propia vointza sa scape de astahappy

| dulcika a răspuns:

Buna.
un alcolic este acel om care a devenit dependent de alcool.la fel ca si tigarile si altele, alcoolul este un drogsad.
el pote fi tratat la o clinica de, dezalcolizare prin multe terapii... dar desigur nu se insanatoseste in totalitate daca nu are suficienta voinatahappy~!

| cesege a răspuns:

Daca a devenit alcoolic.nu bea mult cantitativ>Un pahar consumat, il face sa nu se mai opreasca:bea, se imbata repede, mahmureala si tot asa.pentru el alcoolul este drog.Trebuie internat la dexalcolizare si apoi ajutat de familie sa NU mai bea, sa se echilibreze(lucru f greu). Feriti-va de alcool, adue numai necazuri!

| Antonimu a răspuns:

Un alcoolic este un om saturat de viata care bea sa uite suferintele date de viata.

Daca vrei sa il ajuti dai o bere si asculta`i povestea. happy

| aragon18 a răspuns:

Un alcoolic e cel care bea mult alcool, dragule. Poate sa se vindece doar internat la dezalcoolizarewinking

| Rrrretarded a răspuns:

Un alcoolic este o persoana care are are ca viciu bauturile alcoolice. e o persoana care bea mereu si se imbata mereu. pentru astfel de persoane exista clinicile de dezalcoolizare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un alcoolic este o persoana cu prea putin sange in alcool.cum o poti ajuta? o iei de mana o treci strada si apoi o duci acasa sa se odihneasca. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un alcoolic este un OM. Este un OM bolnav fizic, emotional, spiritual si uneori si mintal. Alcoolicul este un OM ce s-a frant. Si noi, cei din jur, il ajutam de obicei sa se franga mai tare... Am inceput sa scriu povestea casniciei mele cu alcoolicul meu iubit. E foarte important sa intelegem cu adevarat ce este alcoolismul. Doar asa putem sa-i ajutam pe cei dragi din jurul nostru. Daca nu stim cum sa ne raportam, ei mor. Credeti-ma, alcoolicul este mult mai mult decat credem. www.alcoolism.info Alcoolismul este o boala pentru care competentele medicale sunt insuficiente. De aceea, oamenii iesiti de la alcoolizare se intorc, in scurt timp, in carciumi.

| Letytzy@ a răspuns:

Un alcoolic este o persoana care consuma foarte multe bauturi alcoolice. Poate fi ajutat prin dezalcoolizare.