| imihaistoian a întrebat:

Ce exprima valoarea energetica 50 kcal si ce exprima cal? 50 kcal cate calorii fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ﭿTroubledSoul a răspuns:

50kcal este 50000 calorii.
Diferenta dintre calorii si kilocalorii

Caloria este o unitate de masura a energiei termice, care se foloseste si in alimentatie ori in masuratorile metabolice (exprima valoarea energetica).
In limbajul uzual, se foloseste notiunea de calorie, care insa, exprima intotdeauna pe multiplului ei, kilocaloria.

1 kilocalorie [1kcal] = 1. 000 calorii [1. 000 cal].

Cand spunem despre un mar ca are 25 de calorii, trebuie sa stim, ca in realitate acesta are o valoare energetica de 25. 000 de calorii, adica de 25 de kilocalorii. Pentru a se face diferenta dintre cal si kcal, de multe ori, se folosesc notiuni uzuale de genul "calorie mica" (exprima caloria), respectiv "calorie mare" (exprima kilocaloria), caz in care kilocaloria se noteaza cu Cal (cu "C" mare), iar caloria cu cal (cu "c" mic), desi, dupa parearea mea, o astfel de exprimare aduce mai multe confuzii si nu este nici corecta (este ca si cum greutatea unui om s–ar exprima in grame "mari", in loc de kilograme).
Se cunoaste ca, in medie, un gram de:
– proteine dezvolta 4, 1 Kcal,
– glucidele (carbohidratii) dezvolta 4, 2 Kcal/g,
– lipidele au o valoare energetica de 9, 3 kcal/g.
Ca unitate de masura, kilocaloria se foloseste nu numai pentru exprimarea valorii energetice potentiale ale nutrientilor din hrana, ci si ca unitate a masuratorilor energetice reale, ce se produc in organismul omului.

6 răspunsuri:
| ɗєʌɗvơɪƈє a răspuns:

Din cate stiu 1kcal=1000cal
iar 50kcal=50000cal happy

| ɗєʌɗvơɪƈє a răspuns:

Din cate stiu:
1kcal=1000cal
iar
50kcal=50000cal happy

| ɗєʌɗvơɪƈє a răspuns:

1kcal=1000cal iar 50kcal=50000cal happy

| ɗєʌɗvơɪƈє a răspuns:

Din cate stiu:1kcal=1000caliar 50kcal=50000cal happy

| ɗєʌɗvơɪƈє a răspuns:

Din cate stiu:1kcal=1000caliar iar 50kcal=50000cal happy

| walt a răspuns:

50. 000 calorii.
O calorie este cantitatea de energie necesara pentru a incalzi un gram de apa cu un grad.
50kcal contine un mar laughing de ex