| andreea11_3661 a întrebat:

Ce faci cand ai probleme cu fierea? Deocamdata iau Metoclopramid si Bilichol(Colebil). Am 12 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Te duci neaparat la medic, nu iei pastile dupa ureche.

.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Cand ai probleme cu fierea mergi neaparat la doctor!

| yadora a răspuns:

PUIUT...esti prea mica pentru medicamente... pune mana si mananca grefe cat poti de mult timp de 1 saptamana pe langa mancare cam la 1h. Bea multe lichide si o sa0ti fie mai bine. Am 35 de ani si asta imi e remediul : mananc fara grasimi, fara carne de porc, rantasuri, vinete, fasole, varza...tot ce cade greu la stomac; beau multe lichide (fara sucuri ),; la 1 h dupa masa sau inainte cu 1/2 h mananc jumatate de grefa sau una intreaga. Dimineata pe stomacul gol un pahar de suc de grefe.

| mioara a răspuns:

Bea in fiecare zi ceai de anghinare se gaseste la plafar

| Alexandrinaa a răspuns:

Ah si eu de mica le am cu fierea. Iti propun:
1. Bea multe ceaiuri, in special Sunatoare, Tei, Menta.
2. Incearca sa eviti mancarurile grele gen: cartofi prajiti, lapte (e dusmanul fierii), chips-uri, ciocolata sad
3. Daca totusi ai mancat, pentru a preveni o blocare a bilei ia un Triferment, ajuta mult la digestia usoara, mai ales daca ai dischinezie biliara, adica o fiere lenesa.
4. Daca ai ajuns in faza de greturi si ai fierea incarcata, ia un OxBill, amandoua medicamentele prescrise sunt naturale, deci nu iti afecteaza cu nimic organismul.
5. Oricum, fiecare organism actioneaza diferit, de vreme ce exista mai multe sortimente de medicamente. Ce ti s-a mai propus sau ce ai luat tu la mine nu si-a facut efectul. Deci clar... trebuie sa incerci sa vezi ce ti se va potrivi, astfel incat sa iei eventual chiar regulat si sa nu te mai gandesti la greutatea ce o simti in dreapta... cand ai criza de fiere.
Pup

| cotzobel a răspuns:

Mai bine mergi la medic.mai ales ca ai 12 ani...nu mai amana "vizita" la doctor...sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu spun sa te duci la doctor sa vada ce ai, dar fi atenta:nu manca alimente grele stomacului si du o viata sanatoasa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inceraca sa te feresti de prajeli si in special de mancaruri care simti ca iti fac rau

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bea ceai de menta, si incearca ca FAREBIL este o solutie din plante foarte mentolata, se gaseste la Plafar sau in farmacii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga andreea eu ati sugerez sa iei rovacol si sa te duci la medic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hallo Andreea! Te sfatuiesc sa nu maninci prea mult, nu cu prajeala si sa dormi bine
cit se poate linistita si BILICHOLUL TE AJUTA, dar nu lua prea mult. TE pup Andreea si
SANATATEEEE! Tschüss.