| tanysele75 a întrebat:

Ce greutate ar trebui sa aiba un copil la 12 ani?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DavidDinculescu a răspuns:

Greutatea variaza in functie de sex, inaltime si varsta
Calculeaza indicele de masa corporala:
IMC=Inaltimea (metri) la patrat impartit la greutate (kg)
Daca ai valorile:
18, 5-25 => greutate normala
25-30 => peste normal
peste 30 => obezitate

121 răspunsuri:
| ihacoswhy a răspuns:

Eu am 12 ani si 1, 59 m si am 44 de kg
cred ca-s prea inaltasad

| Andreeaaaaaaaaa a răspuns:

Eu am vazut la o emisiune medicala si cantitatea normala e de 53 kg eu am 12 ani si 1 60 si 53"big grin cum poate ca un cpoil de 12 sa aiba 30 kg? abia la 7 ani ai atat big grin

| TpuNoName123 a răspuns:

Eu am 13 anihappy{fată}
Am 1.63 şi am 45 kgwinking
Deci cam atât ar trebuie să aiba un copil la 12 ani între 40 si 50 kg.

| Dydydodo a răspuns:

Pai sincer eu am 12 ani si 170 inaltime. Dar am probleme mari cu greutatea am 60 de kg. sunt grasa. (Bine ca acum am mai slabit ca aveam 80). Insa trebuie sa ai maxim 50 de kg si minim 30

Alte răspunsuri
| ღÐιαναღ a răspuns:

Eu am 11 ani si 11 luni si am 49 de kg.
Ar trebui sa ai in jur de 45-50 de kg.

| Lily_7133 a răspuns:

45 kg

Alte răspunsuri
| GabitzZA165 a răspuns:

Depinde de inaltime.De ex. eu am 12 ani, 57kg si 1, 70.

| vaalentina00 a răspuns:

Eu am 12 ani si sunt fata, am 30 kg....eu sunt prea slaba...

Alte răspunsuri
| alexutzza_9396 a răspuns:

Greutatea normala la un copil de 12 ani este de 40- 45 de km si primul ras este prostesc la 12 ani daca ai greutatea de 30 de km esti obez este stupid eu am 12 ani si inaltyme 56

| DavidDinculescu a răspuns (pentru alexutzza_9396):

Depinde de inaltime, eu am 1, 70 si vreo 68 de kilograme. Multi imi spun ca arat prea slab dar na, plus ca nu toata greutatea este grasime.

Alte răspunsuri
| sergiumun a răspuns:

Cam 45 kg

| dyanamanechin a răspuns:

Nu aveti dreptate niciunu greutatea normala la 12-13 ani este intre 33 si 54 kg.
Cel mai normal este sa ai 43 deoarece la aceasta varsta mojoritatea copiilor au inaltimea 1. 53-1. 56.

| dyanamanechin a răspuns:

Nu aveti dreptate niciunul greutatea normala la 12 ani este de la 33 la 53.
depinde de inaltime...
Eu am 12 ani o inaltime de 1. 53 si 34 kg imi spune multa lume ca sunt slaba. Totusi sunt chiar anorexica?

| Sarbu_Pety_1985 a răspuns:

Cum ai slăbit?

| Manoila_Dragos_1993 a răspuns:

Eu am 11 ani si 9 luni si am inaltimea de 1.61 si am 49 de kile.

| Cindrea_Mihai_1996 a răspuns:

Buna! Am 13 ani, si am 1.65 si am 50 kg

| Cindrea a răspuns:

Eu am 13 ani si am 1.70 si 50 kg cam asa trebuie sa aiba un copil de 13 ani.