| Rawr22 a întrebat:

Ce ii face sau ce ii da unei fete la urgente cand este pe stop si are hemoragie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| mdaria a răspuns:

Depinde de fiecare caz in parte, inainte de a-i da ceva, trebuie sa-i faca niste analize pentru a afla care ar fi problema. Pot fi multe cauze care duc la aparitia hemoragiei, deci, nu cred ca o sa primesti un raspuns prea concret decat daca te prezinti la urgente. Este indicat sa mergi cat mai repede ca sa nu se agraveze si sa pierzi prea mult sange, caci mai apoi pot aparea complicati. Daca pierzi prea mult sange e necesar sa ti se faca transfuzie de sange...

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Bănuiesc că te referi la hipermenoree/menoragie ( menstruaţie foarte abundentă )...

DEPINDE cât de abundentă este menstruaţia şi de câte zile are menstruaţie!

Dacă menstruaţia este foarte abundentă şi durează mai mult de 10 zile, atunci i se administrează un medicament pentru a OPRI sângerarea menstruală!

"Durata unui ciclu menstrual este de obicei de 28 de zile cu o menstruaţie de 4-5 zile şi o cantitate de sânge pierdut de 60-250ml. Uneori menstruaţia poate fi dureroasă şi abundentă, dar asta nu înseamnă neapărat că a devenit menoragie, afecţiunea putând fi declarată doar atunci când:
1. menstruaţia durează peste 7 zile;
2. trebuie să schimbi absorbantul din oră în oră şi este necesar să îl schimbi în timpul nopţii;
3. apar cheaguri mari de sânge;
4. durerea este constantă în zona abdomenului inferior;
5. se instalează o stare de epuizare însoţită de tulburări ale respiraţiei." - SURSA :
http://www.egirl.ro/......denta-4608

Toate cele bune.

Răspuns utilizator avertizat