| IzvorulDeIntelepciune a întrebat:

Ce influenteaza cosmarurile, teroarea nocturna si senzatia de cazut in gol de la trezire? Stiu ca subconstientul are un rol important dar nu este singurul responsabil. Insomnia din ce cauza apare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Insomnia apare de obicei din facptul ca faci nopti albe si nu dormi noapte la ore fixe!
Cosmarurile au de obicei copii la varstele fragete, dar si adolescenti sau adultii.
Cosmarurile pot aparea din mai multe cauzel/ motivel: filme horror, amintiri neplacute, sau ciudate, certuri etc.
Cand visam sau avem un cosmar corpul intra intro stare spiritual si se produce un fel amestec de culori in minte.
E ca si o alta ''dimensiune'' iar cosmarurile si visele sant greu de definit la ora actuala chiar si de oamenii de stiinta!
Este un fenomen natural ciudat pe care corpul si mintea umana nu sil poate explica!
In concluzie energia spirituala trebuie sa fie echilibrata cu mintea si corpul uman!
Rasul si lucrurile care te fac sa razi sau orice percepi ca pe un ras te fac sa ai o aura puternica in jurul corpului care ati induce o energi pozitiva ata la nivelul creierului cat si al corpului!
Cauta sa fi tot timpul echilibrat din toate punctele de vedere si sa fi vesel, razul deblocheaza celule de intinerire.
Sper ca te-am ajuta!
Funda?

| Daalalifnuunalif a răspuns:

Buna, aici totul depinde la cat de stresat sunteti cu activitatile de zi cu zi, cat de nervos, sau poate aveti probleme cu memoria. Puteti foarte bine sa vorbiti cu un psihiolog foarte bun, ori un medic. De multe ori asemenea vise, ne face sa nu mai fim asa de siguri pe noi.

| chakra8 a răspuns:

Materiile refulatorii respective nu sunt responsabile, stiu, pare ciudat.Cu toate acestea, actiunile stimulente ale placerii cotidiene, ca orice entitate in natura, au o pereche antonimica. Explicit, daca ziua treci prin placeri si satisfactii materiale considerabile, in inconstient se formuleaza ideea antitetica, neplacerea/teroarea.Aceste tematici se manifesta vesperal pentru ca acel moment este destinat relaxarii fizice, dar refularii mentale.Prea multi stimulenti ai placerii elibereaza endorfine in corp, microorganisme ce conduc corpul intr-o stare de vigilenta numita "Insomnie". Incercati sa va relaxati mai mult in timpul activitatii cerebrale fizice, adica nu va obositi intens pe timpul zilei. Daca veti urma aceste mici sfaturi formulate anterior veti reduce intensitatea/frecventa viselor.