| zorba a întrebat:

Ce inseamna anevrism cerebral?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
mlm
| mlm a răspuns:

Anevrismul cerebral este o afectiune cerebrovasculara in care prin slabiciunea peretelui arterial apar dilatatii anormale ale acestuia. Stratul arterei care se afla in contact direct cu sangele se numeste intima. El este acoperit de celule endoteliale. Deasupra lui se afla tunica medie. Aceasta tunica este formata din fibre musculare netede si tesut elastic. Cel mai extern strat se numeste adventice si este format din tesut conjunctiv. Ele sint descrise functie de forma:saculare si fuziforme.

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este o dilatare congenitala sau dobandita a unui vas de sange din creier. Acolo se acumuleaza sange mult, peretele vasului se subtiaza datorita presiunii sangelui din interior si daca nu se intervine chirurgical, la un moment dat se sparge ca un balon in care sufli prea mult aer si inunda creierul cu sange.

mira
| mira a răspuns:

Dilatarea pe o portiune a unui vas cerebral,"o galusca de sange", cum se exprima un realizator TV. Exista pericolul unei hemoragii cerebraleMira

| MihaitaDd a răspuns:

Simplu spus e:
Dilatare patologică a pereților unei artere sau ai inimii.
https://www.qdictionar.com/definitie-dex/anevrism.php