| EvangelineDS a întrebat:

Ce inseamna astigmatism miopic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Adică ești miop și pe lângă asta ai și un astigmatism accentuat.
Toată lumea se naște cu astigmatism adică ochiul cu un astigmatism de până la 0, 50–0, 75 dioptrii este considerat normal ce depășește aceste valori determină în cele mai dese cazuri miopia, mică sau mare...

| Simona2024 a răspuns:

Astigmatismul miopic compus presupune ca cele două puncte în care se realizează focalizarea să se afle înaintea retinei, dar tot în locuri diferite.