| valeria_voicu a întrebat:

Ce inseamna boala acuta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
tundenana
| tundenana a răspuns:

O boala se poate numi acut daca boala respectiva apare brusc si evoluaza rapid...

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Boala acuta este cea care se vindeca relativ repede, dupa un tratament. Boala cronica tine mult, poate chiar si pana la sfarsitul vietii.

| viorel2c a răspuns:

ACUT
Boala cu evolutie rapida, cu caracter de criza. Care survine brusc si evolueaza rapid, atunci cand se vorbeste despre o boala. O evolutie subacuta este mai putin brutala; o evolutie supraacuta este extrem de rapida si violenta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Boala acuta este o boala care se vindeca relativ repede cu ajutorul unui tratament adecvat.