| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna:Ectazie canaliculara;
Proces inflamator cronic;
Adenom retromamelonar.
Urgent!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este vorba de niste modificari benigne al glandei mamare. Ectazia canaliculara inseamna dilatatia canalelor care aduc laptele la mamelon. Procesul inflamator cronic este o infectie veche datorata acestei dilatatii de canalicule in care stagneaza celule descuamate. Adenomul retromaleolar este o tumora benigna care nu se malignizeaza niciodata

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Posibil un nodul care apare înainte de menstruație, sunt multe femei care au așa ceva. Trebuie investigat mai amănunțit!
Pa, pa.

| BGDs a răspuns:

Ectazie inseamna dilatatie. Ectazie canaliculara inseamna dilatatia canaliculelor. Adenomul este o tumora benigna provenita din tesutul glandular. Retromamelonar inseamna in spatele mamelonului. Depinde in ce context sunt puse, dar din cate imi dau seama ai un adenom retromamelonar care a prins niste canalicule glandulare pe care le-a dilatat. Probabil se palpeaza un nodul

| chelie91ptm a răspuns:

Sex in continuu