| 1985 a întrebat:

Ce inseamna ruptura de chist?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Depinde de localizarea chistului. Presupun ca vorbesti de un chist ovarian. Chistul e ca o punga cu lichid. Daca are prea mult lichid se va rupe (sparge) si continutul lui se va varsa in burta. In general chestia asta da peritonita care este o urgenta chirurgicala si trebuie operata.

2 răspunsuri:
| miriam a răspuns:

Disparitia acestuia prin rupere, de cele mai multa ori in urma tratamentului administrat, practic se desface in mai multe particule...

| kh1ss a răspuns:

Ai un chist si se rupe