| Daniela_Mosoiu_1960 a întrebat:

Ce medicamente pot fi luate impotriva durerilor provocate de radioterapie

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| iulian1302 a răspuns:

Buna. Acest amanunt trebuie sa fie discutat cu medicul care are pacientul sub observatie. In general, se administreaza analgezice mai puternice care contin morfina si nu numai. Acest gen de analgezice nu se administreaza fara reteta deoarece contin, asa cum am spus mai sus, morfina fiind si opioide. Medicamentul care urmeaza sa fie administrat este selectat si pe baza fisei medicale a pacientului in functie de statusul in care se afla si in functie de ce boli sufera acesta. Asadar cel mai bine ar fi sa se ia legatura cu medicul curant!

2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Caty68 a răspuns:

Trebuie sa întrebi medicul care te ajuta cu radioterapia ce tratament poate reduce durerea.