| alexx102428 a întrebat:

Ce organ susține echilibrul corpului uman?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Muschii sunt cei care asigura fizic echilibrul corpului.
"Senzorul" de pozitie /echilibru este in interiorul urechilor si transmit informatii creierului despre pozitie, in functie de forta gravitationala.
Muschii sunt comandati de creier, prin nervi, cu biocurenti.

| RAY a răspuns:

Creierul

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

"Senzorii" responsabili cu echilibrul, din cate stiu eu, sunt in urechi.
http://www.corpul-uman.com/2011/11/cum-controleaza-urechea-echilibrul.html

| gabicoo a răspuns:

Trompa lui Eustache.
E un mic organ aflat in urechea interna.

Răspuns utilizator avertizat
| Eduard619 a răspuns:

Nu poti face aceasta afirmatie, pentru ca toate functioneaza impreuna pentru a asigura homeostazia corpului.
De exemplu eu as zice inima...si asta nu are importanta pentru ca organismul uman nu poate functiona fara cerier sau maduva.
Daca te referi la echilibru ca si pozitie ai muschi, oase, maduva, ligamente, aponevroze articulatii acestea functioneaza pentru a asigura mersul si potitia corpului.

| aneliram a răspuns:

Urechea internă- detectează mișcările de poziție ale corpului, partea responsabilă se numește LABIRINT OSOS.

| KeyoAsurame a răspuns:

Nu prea pot sa spun exact dar atunci cand te simti ametit sau te doare capul este din cauza urechiilor caci este un organ senzorial prin componentele urechii sau ceva de genul
deci urechea este organul senzorial prin care corpul se sustine drept

| BIBI2308 a răspuns:

Urechea...