| LoveSunshine069 a întrebat:

Ce parere aveti despre vitaminele Centrum... sunt bune pentru ingrasat? happy Stiu ca suna cam ciudat... toata lumea vrea sa slabeasca numai eu, nu.
Ati folosit? Ce parere aveti? FUNDA! Eu in acest momenta folosesc Calciu Magneziu cu vitamina D3. happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ana75 a răspuns:

Din pacate astfel de vitamine provin din surse artificiale, iar in organism nu se absorb decat in proportii foarte mici.Incearca sa consumi multe legume,fructe, salate, care contin o sursa naturala de vitamine.Pentru ingrasat iti recomand miere de albine cu nuca.

3 răspunsuri:
| LOSTfan a răspuns:

Cercetatorii au descoperit ca 1 pastila de multivitamine zilnic previne cancerul si multe alte boli(dar bineinteles, cercetatorii s-au inselat de multe ori asa ca e preferbail sa nu luam pastile in nestire). Este adevarat ca vitaminele maresc pofta de mancare iar corpul are nevoie de hrana asa ca se hraneste de fiecare data cand are ocazia. Nehranirea corpului regulat (asta inseamna la ore exacte) sau in cantitati mici sau chiar deloc, poate duce la boli grave incurabile. Oricum, o dieta echilibrata face mai mult decat iti poti imagina. 2 fructe si 3 legume diferite pe zi + lactate, cereale, carne pot face minuni asupra organismului.
Daca insa simti nevoia neaparata de a pune cateva kg pe tine, viziteaza un nutritionist. Nutritionisti nu te ajuta doar la scaderea in greutate ci si la cazurile ca in exmeplul tau.
Oricum, stii ce se zice de pastilele de slabit? Cum ca ar avea reactii adverse sau ca te pot ingrasa din momentul in care nu le mai folosesti. Ei bine, la fel se poate intampla cu orice fel de pastila asa ca iti recomand sa vizitezi pe cineva de specialitate inainte de a consuma si ati hrani corpul cu substane (probabil) nefolositoare acestuia.

Cu stima,
LostFan.

| DeXxa a răspuns:

Mai bine nu iei nici un fel de vitamine pentru ca pot aparea reactii adverse si eu nu cred ca au vreun efect. Mai bine mananca si tu "niste cefe de pui, aripi de porc" sau fa un sport ceva ca sa te dezvolti mai multhee hee.
Si scoateti ideea asta din cap cum ca esti slaba laughing

| LoveSunshine069 explică:

@ DeXxa: vitaminele care am spus ca le folosesc acum nu sunt pentru ingrasat neaparat, sunt pentru lipsa de calciu si alte chestii.mi-a recomandat mediculhee hee sunt optional, sa zic asa.
@LostFan: Nu am chiar atat de mari problmele bazate pe acest subiect, probabil cum iti imaginezi tu, dar ma vreau sa pun cel mult 3-4 kg.hee heepentru varsta mea sunt ideale kg-ele mele, dar inaltimea face ca ele sa nu fie destul de bunicele. straight faceDe asta ziceam. A. inca ceva, cunosc cazul unei prietene, cum ca ar fi luat vitamine sau nu stiu ce pentru ingrasat si apoi nu se mai putea opri din ingrasat straight face Acum e destul de "mare" pentru varsta ei. fata de cum era.
@ana75: Da, consumwinking dupa Calciu cu Magneziu si D3 am mai multa pofta de mancare fata de inainte. Un lucru bun, zic eu. O sa incerc si cu miereahee hee
Multumesc pentru sfaturi tuturor! :*