Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Ce pasta de dinti credeti ca e cea mai buna pentru albirea dintilor? Credeti ca se albesc intr-adevar? Ce metode as putea incerca pentru albirea dintilor dar fara dentist big grin Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| LorenaAnca a răspuns:

Eu mi-am albit dintii asa:
-dimineata te speli normal pe dinti cu orice pasa de dinti, conteaza sa contina fluor
-seara, pe periuta de dinti pui putin bicarbonat de sodiu alimentar si incepi sa te freci pe dinti cu el; apoi pe periuta de dinti pui pasta de dinti si incepi sa te speli normal.
As recomanda sa nu te speli cu bicarbonat in fiecare seara deoarece iti va provoca dureri gingivale. Poate doar de 2, maxim 3 ori pe saptamana.

12 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Colgate max one

| Kristinikaaa a răspuns:

Salut! Iti dau o "reteta" folosita de mine care a avut efect: amesteci jumatate de lingurita de bicarbonat de sodiu alimentar cu o cantitate egala de pasta de dinti (indiferent care). Cu amestecul obtinut freci bine dintii prin miscari circulare. Chiar daca are un gust mai ciudat, bicarbonatul NU este toxic si ajuta la albirea dintilor. Iti recomand sa folosesti aceasta metoda maxim o data pe saptamana, nu mai des.
Te rog sa imi dai fundita daca functioneaza si la tine.

| PamfleticaTotHellenne a răspuns:

Buna. Eu de 3 saptamani folosesc : Colgate Advanced White(3 ori pe zi) + bicarbonat de sodiu.
Imi spal dintii cu pasta de dinti, si de 2 ori pe saptamana pun un pic bicarbonat pe periuta de dinti si ma spal pe dinti.Insa,daca incerci cu bicarbonat va trebui sa nu te speli mai mult de 2 ori pe saptamana pentru ca, bicarbonatul folosit in exces ataca smaltul dintilor.

| zamy a răspuns:

Pastele de dinti indeparteaza doar petele de suprafata, la fel si bicarbonatul de sodiu. Pentru o albire intensiva ai nevoie de produse pe baza de peroxid de hidrogen (ingredientul care se foloseste si la stomatolog), care deschide porii smaltului si oxideaza petele de pe interior. Le poti gasi la pret mai mic in benzile Crest Whitestrips pe www.albirea-dintilor.com intre 150-400 lei cu diverse concentratii pentru dinti sensibili sau albire de rezultate profesionala.

| Azµre a răspuns:

Niciuna, depinde de organism, de alimentație. Sunt persoane care se spală de 3 ori pe zi și au dinții galbeni și persoane care nu s-au spălat în viața lor pe dinți și au dinții albi.
Nu este obligatoriu ca la toată lumea să se albească dinții folosind un anumit tip de pastă.
Totul ține atât de igienă cât și de dieta pe care o are acea persoană.

| ginaosar a răspuns:

Vezi aici http://edent.cabanova.com/albirea-dintilor.html
Este foarte bun sper sa te ajute

| EMike a răspuns:

Folosesc Colgate Max White. E important sa nu mananci nimic dupa ce te speli si daca te speli sa te si culci. Dimineata dupa ce te trezesti primul lucru, te speli pe dinti. Nu conteaza daca mananci dupa. Evita cafeaua, tigarile si sucurile imbuteliate si zaharul. Functioneaza. Daca nu ai randament extraordinar incearca inaintea folosirii acestei paste de dinti, un praf de NaCO2 ( bicarbonat de sodiu) pe care il aplici c u degetul pe dinti si il lasi 3 minute dupa care il speli cu apa si iti incepi periajul normal. Daca vrei mai multe sfaturi despre albire consulta un medic dentist. Succes

| StamateAlina1987 a răspuns:

Fluorul este cancerigen - Un studiu facut in USA de National Institut of Cancer a relevat o crestere semnificativa a numarului de tineri afectati de cancer osos in zonele fluorizate - fata de cele in care apa nu a fost tratata. In plus, ingerarea lui creste riscul imbolnavirii de toate tipurile de cancer cu 5%.
Deci parerea mea e sa nu folosesti o pasta de dinti cu flour.
Eu folosesc o pasta de dinti naturala, si ti-o recomand.
Pasta de dinti naturala este pe baza de ulei 100% pur de arbore de ceai si este de la Thursday Plantation.
Dupa ce o sa folosesti o data, o sa devina pasta ta de dinti preferata.
Pe langa ca e naturala, uleiul de arbore de ceai previne imbolnavirii gingiilor, placa, tartru, carii, decolorarea dintilor

| Popdianna a răspuns:

Eu am găsit aici https://albiredinti.cabanova.com

Sper sa te ajute

| StefanCristi a răspuns:

Întreb acest lucru postebsunt persoane care sunt medici aici sau care su părinți medici și se pricep

| edward145 a răspuns:

Eu folosesc Sensodyne, ma ajuta si cu albirea si cu protectia lor la difertite bauturi reci sau calde care le beau etc.

| Crista_Diaconescu_1995 a răspuns:

Paradontax este cea mai buna la albire. Matusa mea fiind dentist mi.a recomandat.o. Intr.o saptamana mi s.au albit dintii dar spalandu.ma in fiecare zi. FUNDITA?