| Sava_Alin_1980 a întrebat:

Ce pastile ar trebui sa iau pentru raceala?
Am 14 ani.
Am febra, ma doare capul si imi curge nasul.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
19 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Un paracetamol, o baie fierbinte si bagat in pat imediat. O sa transpiri noaptea si este recomandat sa te schimbi de mai multe ori cu pijamale uscate. Pana dimineata o sa fii sanatos!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Bănuiesc că acum ţi-a trecut acea viroză respiratorie :)

Pentru ca să ştii pe viitor, vezi detalii în răspunsul pe care l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......-sa-nu-ma/

Toate cele bune!

| Florentina9210 a răspuns:

Augmentin.

| daniel33441 a răspuns (pentru Florentina9210):

Augmentin e antibiotic si e foarte tare.freaca stomacul plus ca trebuie luat o anumita cantitate la anumite ore.nu recomanda antibiotice unui copil de 14 ani fara supravegherea unui parinte.

| Florentina9210 a răspuns (pentru daniel33441):

Ei uite ca daca nu imi spuneai tu eu nici nu stiam.
Nu am recomandat dupa ureche. Vara mea in varsta de 15 ani a luat Augmentin si in trei zile s-a facut bine.
De la ea stiu. Si apropo ca sa nu iti mai '' frece'' stomacul. Se administreaza inainte de antibiotic un probiotic.

| daniel33441 a răspuns (pentru Florentina9210):

La 14 ani stie el sa ia probiotice? vad ca ai o problema mai mare cu expresia care am folosit-o decat lipsa ta de responsabilitate sau logica.e un pusti de 14 ani care intreaba pe net ce sa ia la raceala.probabil fara supravegherea parintilor.ca daca ar fi parintii acolo ar sti ce sa faca ei.vara ta de 15 ani probabil a fost sfatuita sau a avut pe cineva cu care sa vorbeasca.nu ai cum sa te astepti tu la un pusti de 14 ani sa stie sa ia probiotice.el ia antibiotic 2-3 zile pana se simte mai bine dupa aia se opreste...care de altfel dupa cum stii e o greseala. de asta zic..mai bine dai sfat general fara riscuri pentru ca nu stii situatia omului. uite la 30 de ani ti se intampla sa ai durere de stomac de la augmentin.de ce crezi ca farmacistele se cam feresc sa dea antibiotic? mai ales la copii.

| Florentina9210 a răspuns (pentru daniel33441):

Aici problema e la tine. Dupa ''.'' Se continua cu litera de tipar. In al doilea rand, paracetamolul pe care tu l-ai recomandat nu are efecte imediate. Stai cu paracetamol doua saptamani pana iti trece. Am luat si eu si ii cunosc efectul. In al treilea rand, la varsta lor, stiu sa iau mult mai multe lucruri decat un amarat de probiotic. Sper ca te -ai prins la ce m-am referit. Ultima fraza e destul de banala. Ce vina are medicamentul cu faptul ca ai tu stomacul sensibil? E adevarat, orice medicament are si efecte adeverse, dar trebuie sa stim cum sa le luam.

| daniel33441 a răspuns (pentru Florentina9210):

Bai desteapta lumii incepi sa ma enervezi. dupa ce ca esti o copchila care habar n-ai ce e cu tine ti-e si rusine sa recunosti ca ai gresit. draga mea ...litera de TIPAR si MAJUSCULA sunt doua lucruri diferite.De tipar am scris deja ca doar nu scriu de mana.Ia un dictionar.In al doilea rand NU ma chinui eu sa scriu corect pe net ca nu-s la scoala.Imi dau interesul daca e document sau cine mai stie ce treaba importanta nu in fata copchiilor ca tine.asta faceti voi acasa la teme.In al treilea rand TOATA LUMEA IA PARACETAMOL.nimic nici un tratament nu are efecte imediate nici o gripa nu trece imediat.antibioticul se ia la 8 ore nu are efect imediat nu mai vorbi cacaturi aiurea.iar stomacul meu nu e sensibil nu sunt singurul la care efectele adverse s-au aratat.Ia si vorbeste cu farmacisti, studiaza olaca de anatomie implineste tu varsta care o am eu si apoi mai vorbim.Trebuie sa stim cum le luam.ca sa vezi tu marea experta in medicamente.Stii ce e ala probiotic fara sa te uiti pe net? Tu normal ca o sa zici ca da ca doar nu ai fi fraiera sa recunosti.Cum actioneaza el in intestine si de ce il luam? Nu are de unde sa stie un copil asa ceva.Decat daca il invata careva.Gata cu ineptiile astea de doi lei ca ma plictisesti.Nu stiu de ce continui discutia in nestiinta ta mai mult decat e nevoie.Cand nu stim dam dovada de maturitate si recunoastem ca doar nu ne taie nimeni limba ...bai frate asa destepti ne place sa ne dam.Iti explica omul cum sta treaba si problema tot la "el" e.Pai da ce sa faci. daca ai trait tu mai mult ca mine normal ca stii.Asa va dati toti destepti la 13-14 ani si cand dati de dracu tot parintii trebuie sa va scoata din belea.Hai gata am incheiat discutia asta inutila.

| Florentina9210 a răspuns (pentru daniel33441):

Nu ma asteptam sa reactioneze asa o persoana mai in varsta ca mine. Pacat de varsta care o ai!
Si daca incep sa te enervez, ce? eu mi-am spus punctul de vedere, nu esti obligat sa il accepti! Punct!

| daniel33441 a răspuns (pentru Florentina9210):

Pacat de varsta care o am? iei si ma corectezi cand nici tu nu stii ce e aia litera de tipar.dar ca sa ne dam destepti stii cum e.nu te astepta sa pui paie pe foc ca sa il stingi.Nu te contrazici cand stii ca nu ai cunostinte vaste si mai ales nu pe un subiect ca antibioticele care se stie ca suntem primii ca tara la consum.Lucru pe care medicii si farmacistii incearca sa il remedieze.Cum se poate reactiona altfel cand vezi ca o persoana in aroganta sa continua sa abereze?

| Florentina9210 a răspuns (pentru daniel33441):

Tu vorbesti de mine ca nu am ''cunostinte vaste'', dar tu ai, ma? Sa fim seriosi. Sa abereze..auzi. Eu mi-am spus punctul de vedere, OMULE! Nu stiu care a fost problema ta de te-ai bagat, te-ai gasit tu ala mai smecher de pe site, sau ce?
Fiecare om e diferit, asa ca si ideea este diferita!
Ce n-ai inteles, vrei sa iti desenez? ei dracie cu palarie!
Stau sa fac politica cu tine, sa ma contrazic pe un subiect simplu. Tu trebuia sa iti vezi de treaba ta de la inceput, sa stii ca nu am nevoie de comentatori!
''iei si ma corectezi'', asta nu am inteles-o...

| daniel33441 a răspuns (pentru Florentina9210):

Nu-i bai ca n-ai inteles-o.cand n-am cunostinte vaste tac.

| Florentina9210 a răspuns (pentru daniel33441):

Pai la varsta ta ai atatea greseli gramaticale..greu. Nu te mai retin, poate ai treaba!

| daniel33441 a răspuns (pentru Florentina9210):

ATATEAAAAAA greseli gramaticaleee offfff...un numar imens care tinde spre 0.adica o greseala de exprimare.da stii cum e ..in lipsa de argumente si corectarea exprimarii e mai buna decat nimic. unde din nou zic nici nu am motiv sau interes sa scriu corect mai ales intre oameni care nu stiu de majuscule.

| daniel33441 a răspuns (pentru Florentina9210):

GRAMÁTICĂ, gramatici, s. f. Ansamblu de reguli cu privire la modificarea formelor cuvintelor și la îmbinarea lor în propoziții; ramură a lingvisticii care studiază structura gramaticală a unei limbi sau, p. ext., elementele constitutive ale unei limbi. ♦ Manual care studiază aceste elemente. – Din lat. grammatica. ca sa te ajut putin

| KillaNoFilla a răspuns:

Fervex,vibrocil.Celputin 1-2 zile te tine raceala.

| daniel33441 a răspuns:

Fervex,paracetamol

| MedRex a răspuns:

Nimic. Totul se poate rezolva fără, mai ales că nu tușești. Doar dacă febra e peste 38 poți lua cu grijă un paracetamol sau o jumătate de algocalmin. Cheia e să stai la căldură, să eviți aerul uscat și încearcă so consumi ceaiuri, miere și fructe bogate în vit. C. Dacă te doare gâtul poți folosi un spray gen Tantum verde/Strepsils.
Dacă nu trece în 3-4 zile mergi la medicul de familie care o să vadă de unde „vine" răceala (nas, gât) și să îți dea un tratament corect.
Nu lua antibiotice decât dacă le scrie medicul după ce te consultă. O răceală ușoară (faringită) poate da ușor în bronșită care trece mai greu.

| Ihatepink21 a răspuns:

Nurofen gripa si raceala