Ai şi tu o întrebare ? Pune-o aici

2608846intrebari
Ultimele intrebari
Twitter
micşorează boxul
Categorii
micşorează boxul
Blogul tău poate ajuta
TRAFIC
16 Apr
SATI 364.296AFISARI
165.617VIZITE
132.039V. UNICI
2 Aprilie 2009
Denysa-Myhaela intreaba:

Ce pastile exista pentru omorarea nervului la masea? exista posibilitatea ca nervul masele sa moara singur?

Urmareste intrebarea Adauga la favorite
Ce nota dai intrebarii?
Atentie! Problemele de natura medicala sunt probleme serioase care necesita asistenta/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativa si in nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare va recomandam sa apelati la personal medical specializat atat pentru diagnosticare, cat si pentru tratament.
  • Raspuns castigator
    2 Aprilie 2009 16:42
    tundenana a răspuns:

Pastile de omorat nevul la masea nu sunt... insa exista o pasta de omorat nerv... fara arsenical (mai folosesc eu din cand in cand)care este ok insa numai in cabinetele stomatologic, eu personal nu le folosesc decat daca este chiar absolut nevoie (are efecte secundare), pulpectomiile facute corect mie imi sunt mai simpatice... asa ca eu de obicei daca este nevoie sa "scot" nevul o fac fara acea pasta, daca poate muri nervul singur? DA se poate si se si intampla uneori... fara dureri, sau mici dureri fara ca tu sa stii ceva ...de la ce? cel mai des mortificarea pulpara se produce de la o gangrena... aceasta gangrena se instaleaza lent si in timp moare nervul dintelui respectiv, apare in cavitatea bucala un miros neplacut mai ales dimineata cand ne trezim de la ce? de la germenii anaerobi de putrefactie care intereseaza acea zona a dintelui, este un proces septic in tesuturile cu vitalitate pierduta care duce la descompunerea tesuturilor sub actiunea germenilor bacterieni (in special streptococi)...ca si tratament este: indepartarea dentinei ramolite (cariei), indepartarea "nervului" sau ma rog ce a mai ramas din el, tratament mecanic corect al canalelor(locul unde a fost nervul) cu substante antiseptice puternice (hipoclorit folosesc eu)... apoi tratament medicamentos ...prin aplicarea unor filamente imbibate cu o sol puternic antiseptic si antiinflamator (Rockle’s), sau cu hidroxid de calciu... daca tratamentul are efect atunci fac obturatia (plomba) pe canale si am terminat... daca nu da rezultate ca se mai intampla din pacate si apar si alte complicatii atunci extractie...

• 10 răspunsuri RSS raspunsuri)
  • 2 Aprilie 2009 16:08
    cristian a răspuns:
    Poti folosi cu succes si ''tarie'' la masea...
  • 2 Aprilie 2009 16:44
    MihaiA a răspuns:
    Elena tu esti tipa aia care are o problema cu dentistii?
    Da, exista posibilitatea ca nervu` sa moara de unu singur asa de nebun, imagineaza-ti ca e ca o radacina de planta ( aia isi trage seva si tine floarea, asa si nervu ) Daca nu o sa mai fie masea. o sa dea ortu si nervu. Parerea mea e ca nu trebuie sa astepti pana moare nervu doar pentru ca iti e frica de doctor. Mergi la dentist. Nu exista pastila sa-ti omoare nervu ( ci doar sa-l amortzeasca - dar nu e pastila, si nu stiu daca se vinde fara reteta ). Prin urmare. sanatatea pe primul` plan. Gandeste-te ca daca faci alte complicatii tot la doctor dentist ajungi. sau mai grav la dentist chirurg!
  • 28 August 2011 18:53
    BuradaCosmin a răspuns:
    Poate sa moara dar o infecti periculoasa este sigura ma bine i ati inima in masele si dutee sa o rezoli si daca esti acolo rezolva absolut toate cariile eu am lasat una mica si a ajuns la nerv in 5 luni
  • 2 Iunie 2009 21:04
    Raspuns anonim:
    Rubifen
  • 17 Iulie 2009 23:19
    Raspuns anonim:
    Da daca este o morat de dentist
  • 26 Noiembrie 2009 13:23
    Raspuns anonim:
    Exista o metoda.se pune o luna de zile langa nerv vata cu solutie si nervul moare incet incet...deci nu e asa grav...doare si aceasta metoda.petru ca medicamentul isi face efectul dar na.succes.eu acum fac acest tratament.doctorita mea mi-am spus ca si cu binjectie m-ar fi durut si asa ma doare dar iau nurofen plus
  • 7 Martie 2010 10:04
    Raspuns anonim:
    Da
  • 6 Iulie 2010 22:02
    Raspuns anonim:
    Incearca votca
  • 7 Decembrie 2010 21:16
    Raspuns anonim:
    Vidan
  • 5 Februarie 2011 18:42
    Raspuns anonim:
    Da daca aveti pb folositi xilina se gaseste la farmacie la fiola este chiar f ieftina un leu se pune pe vata nu foarte multe si se pune la nerv dupa un tratament cu ea nerva va muri de toata asta iti fac si la dentist cand iti omoara nervu numai ca ei iti injecteaza o doza anumita in nerv si moare.