| RAY a întrebat:

Ce pot face cand am pofta mare de dulce?

15 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Mananca miere sau un fruct.

| Fatamuntilor a răspuns:

Ray,cand ai pofta de ceva dulce, insemna ca lipseste ceva din organism, cum ar fi magneziul! Cauta alimente bogate in in acel aliment sau inlocueste dulcele cu ceva sanatos, fructe proaspete sau chiar confiate(sunt dulci).
Poti chiar manca o patratica-doua de ciocolata, dar sa fie din aia neagra cu peste 75% cacaua, iti ajuata chiar!
Nu ar strica un set de analize, cum face orice om interesat de sanatatea lui!

| RAY explică (pentru Fatamuntilor):

Ciocolata aia taie pofa de dulce?

| Fatamuntilor a răspuns (pentru RAY):

Nu taie pofta de dulce, inlocueste elementele care iti lipsesc din organism!

| RAY explică (pentru Fatamuntilor):

Multumesc angy asa te numesti posibil

| R0R0 a răspuns:

Adica cum sa te abtii sa manaci ceva dulce cand ai pofta?

| RAY explică (pentru R0R0):

Nu-mi place ca simt nevoie sa manc dulciuri

| R0R0 a răspuns (pentru RAY):

Asa eram si eu, cu cativa ani in urma. Si acum nu prea mananc dulce. (doar in momentele in care organismul imi cere ).
Ce poti face? Mananca ceva care nu e dulce si iti place sau... bea apa!winking

| Idkidk a răspuns:

Mănânci un fruct!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sugi un Orbit!

| Lola05 a răspuns:

Eu cand simt nevoie de dulce mananc fructe sau imi fac un banana shake (cu iaurt, banana, cacao si optional miere, dar poti gasi diverse variante pe gustul tau). Daca nu sunt acasa (clar ca nu imi permit sa umblu cu blenderul dupa mine), mananc un pliculet din acela de miere de albine de pus la cafea (Julius Meinl, nu stiu cat e de "pura" dar tot e mai buna decat zaharul procesat). Iau cate putin, imprastii mierea bine prin toata gura si pana il termin imi trece si mama poftei de dulce.
Ar mai fi o tehnica vazuta pe National Geographic sau BBC Knowledge, nu mai retin exact. Au pus 2 grupuri de voluntari chocoholici inraiti sa stea in fata unor boluri cu bombonele mici de ciocolata si sa manance atat cat simte organismul lor nevoia. La ceva zile dupa au repetat faza, doar ca primului grup i s-a spus sa isi imagineze de 3 ori cum mananca o bucata de ciocolata inainte de a se infrupta din boluri pe saturate, iar componentii celuilalt grup au fost rugati sa se gandeasca de 15-30 de ori cum mananca ciocolata si abia apoi sa manance din boluri.
Rezultatul? Celor care s-au gandit de 3 ori le-a crescut pofta si au mancat ceva mai mult decat in prima parte a experimentului, iar celorlalti care s-au gandit de 15-30 de ori aproape le-a trecut pofta si au redus mult cantitatea de ciocolata mancata. Ai putea incerca, eu am facut asta de cateva ori si recunosc ca a mers. E ca atunci cand mori de pofta unui produs, dar nu ai ocazia sa il cumperi foarte repede si te tot gandesti la el, iar cand ajungi in fata faptului implinit parca nici nu iti mai e pofta... Parca te saturi doar gandindu-te.
Aa si inca un lucru FOARTE important. Sa ai mese regulate si adaptate nevoilor tale (vitamine, proteine, multe legume si fructe, lichide suficiente). Senzatia de foame de cele mai multe ori creste exponential pofta de dulce. Nu te du niciodata flamand la cumparaturi pentru ca vei cumpara toate porcariile in loc sa cumperi produse sanatoase de care ai nevoie.
Daca te abtii si renunti complet la zahar pentru o luna si ai grija sa te hranesti bine, e foarte posibil sa nici nu mai simti nevoia de a manca "zaharicale". Daca nu ii dai corpului substanta de care e atat de dependent, in timp ii trece dependenta si scapi de asa-zisele "cravings". Eu asa am facut. Si crede-ma ca si eu am fost mare "dulciurofila" happy Iar in momentul de fata sunt la servici si stau de cateva ore bune cu o bucata de tarta langa mine (primesc o portie standard de mancare), pe care as fi devorat-o instant acum ceva timp.
Mult succes!

| FrumusicaSufletista a răspuns:

Guști o monstră de ciocolată, dar nu mai mult, căci dulcele strica happy

| AleXzpm a răspuns:

Te uiti la ce preturi e insulina.

| Lola05 a răspuns (pentru AleXzpm):

laughing)))))))))))))))) Buna asta!

| Hyung17 a răspuns:

Simplu mananci sarat laughing sau ceva si mai simplu nu mananci si ai rezolvat.