| BiaSiAtat a întrebat:

Ce pot face cand ma incearca o raceala? Remedii naturale daca se poate.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cosminovici18 a răspuns:

Buna! Citeste articolul asta mie mi-a fost de mare ajutor http://www.terapii-naturiste.com/remedii_naturiste/raceala.htm

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Bea ceai de lămâine cu miere (o lămâie la un litru de apă clocotită) pe toată perioada ierni și nu ai să mai răcești.
E testat de mine!
Pa, pa.

| doctoressa a răspuns:

Beti cat mai multe lichide. Faceti infuzii pentru combaterea congestie inazale si a rinoreei. Suflati nasul cat mai des. Folositi solutie nazala salina. Ramaneti in incaperi incalzite si odihniti-va corespunzator. Faceti gargara cu solutie salina. Mai multe detalii aici: http://www.i-medic.ro/articole/raceala-cauze-si-remedii-naturiste

| caractere a răspuns:

Baie fierbinte in cada, cu doi pumni de sare de baie(sau sare grunjoasa de bucatarie), dizolvata.
Ceai fierbinte cu multa lamaie. Si miere in loc de zahar.
Consum mai abundent de citrice.
Patrunjel mai mult in mancare(contine mai multa vitamina C decat citricelele).

| georgexxl a răspuns:

Piine prajita cu usturoi un ciai fierbite si te pui in pat sau seara iti pui un vas cu apa cit se pote suporta de fierbine si iti faci un vin fiert cu pipier te bagi in pat si transpiri schimbati hainele transpirate cit mai des si asternutul de pat sigur va fi ok