| Justlikeme2 a întrebat:

Ce pot face in cazul unui chist sinovial?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MihaiNicu23 a răspuns:

Tratamentul in cazul unui chist sinovial depinde de simptome si de etapa evolutiva. Chisturile mici si nedureroase pot sa nu necesite tratament, doar evaluare periodica si evitarea suprasolicitarii articulatiei respective. Daca sunt dureroase, mari sau evolueaza in timp, necesita tratament. Exista mai multe variante de tratament pentru chistul sinovial:
-imobilizarea mainii in orteza (vezi toate detaliile despre orteza aici) si medicatia antiinflamatoare pot reduce durerea;
-evacuarea prin punctie a conținutului chistului, urmata de sclerozarea acestuia, este o metoda minim invaziva, nu doare si nu lasa cicatrici;
-tratamentul chirurgical (operatia) realizeaza indepartarea chistului si repararea capsulei articulare, precum si a altor leziuni asociate (daca e cazul).
Rezultatul postoperator este bun, desi aceasta patologie isi pastreaza un mic risc de recidiva.
Dupa punctie sau operatie se aplica de obicei o orteza sau o atelă timp de 14 – 21 zile si se recomanda fiziokinetoterapie. Activitatea mainii se reia treptat, in functie de ocupatia pacientului.

1 răspuns: