| MindExplode a întrebat:

Ce pot face pentru dureri menstruale? Ce pastile sau alte metode?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| lovem3 a răspuns:

Eu in primele 2 zile am niste dureri groaznice mai ales in prima zi.crying( eu folosesc nurofen 400mg sau imi mai fac o baie fierbine si ma mai lasa (ma refer cada stau in cada)ma mai dau cu carmol pe burta si acopar sau imi pun o sticla cu apa calda langa burta ideea e sa tina de cald sau cel mai bun remediu si me mine ma lasa de fiecare data incearca sa bei putina tarie cerei mamei tale putin wiskey sau tuica sau orice sa fie tarie dar vezi cat beilaughing este foarte buna pentru ca iti amorteste burta si nu mai simti durerea e un gen de cum sa-i zic anestezic

sper sa scapi de durere cat mai curand:*

19 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

Daca atunci cand apesi te doare mai putin, incalzeste niste sare grunjasa in tigae, pune-o intr-un ciorap flausat; infasoara in prosop si tine-o pe burta. Repeti figura paa te ma lasa durerile.

| pwp a răspuns:

Eu iti recomand nurofen forte sau ketorol!

bye-bye

| Yzzza a răspuns:

Poti lua No-Spa(medicament), sau poti face o baie fierbinte sau poti baga intr-un flacon apa calda calda si sa o pui pe burta... funda?

| RXN a răspuns:

Incearca sa faci o baie calda[nu fierbinte, caci din cate stiu nu e indicat] sau sa tii pe abdomen o sticla cu apa calda.Pana sa ma apuc de anticonceptionale, care mi-au mai calmat durerile, luam Ibalgin.happy

| abc_5716 a răspuns:

Pune`ti ceva cald pe burtahappy
Pastile nu stiustraight face

| ZeePinkStar a răspuns:

Buna happy eu folosesc ibalgin, iau unu pe zi si chiar imi dispar durerile happy

| lindemona a răspuns:

Buna,

Pentru ati trece poti luat si u algocalmin sau orice medicament asemanator. Daca mergi la farmacie iti vor oferi o gama foarte larga de produse bune. Iar daca te doar, este bine sa-ti pui o sticlacu apa calda pe burta, sau ceva cald. Si o ferina daca tii bine. Te ajuta foarte mult.

O seara placutawinking

| TwixulDrept a răspuns:

Eu iau Nurofen...si trece cam in 5-10 min

| AdeeLinee a răspuns:

Buna:*Eu am cumparat din Germania niste medicamente numite Buscopan.Mentionez ca aveam niste dureri ingrozitoare, nu puteam sa mananc, ma durea burta incat plangeam si cu ajutorul acestor pastile mi-a trecut. Dar poti lua no-spa, este chiar eficient.big hug
Funda?batting eyelashes

| AdeeLinee a răspuns:

Buna:*. Eu am cumparat din Germania niste medicamente numite Buscopan si mi-au trecut durerile.Mentionez ca erau ingrozitoare nu puteam sa mananc nimic, si plangeam de durere.Eu iti recomand no-spa, este eficient. Te pup
Funda?batting eyelashes

| alexa6808 a răspuns:

Incearca cu fiole de agocalmin, eu folosesc de fiecare data cand sunt la menstruatie in prima zi pentru ca atunci ma doare foarte tare spatele, am incercat tot felul de medicamente dar nici unul nu mi-a fost de folos, dupa o jumatate de ora ma simt mai bine.Incearca si tu poate o sa-ti faca bine! pupici

| zizi000 a răspuns:

Pune. ti o sticla de jumate cu apa calda pe burtica.happy

| costel_4263 a răspuns:

Buna.doar algocalmin.sau eventual nurofren.pentru dureri, pa

| simonna a răspuns:

Nurofen Forte sau Nurofen Plus sunt foarte bune.

| AngelOnEarth a răspuns:

Eu iau No-Spa. Durerile trec destul de repede, chiar functioneaza.
Am mai auzit de bidoane cu apa calda pe abdomen, insa nu am incercat pana acum.

| user1234554321 a răspuns:

O sticla cu apa calda sau fierbinte

| Raluca_5813 a răspuns:

Hei! Poti incerca nurofen, no-spa, sau advil!
Sau daca nu vrei sa iei pastile, iti poti umple o sticla cu apa calda si o tii in locul unde te doare! Deseori functioneaza.happy
Funda?big grin

| razvy_4334 a răspuns:

Eu asi zice sa iei atvocalmin.

| ElenePpv a răspuns:

Durerile trec si cu anticonceptionale, dar doar daca ai chisturi ovariene. Sticla cu apa calda este si ea un remediu de moment, dar cu conditia sa nu fie de plastic, pentru ca risti sa se reteze la temperatura ridicata. Eu in schimb, am scapat de dismenoree(durerea menstruala) facand 2 cure pe an cu Wobenzym (nu ai nevoie de reteta si nu are reactii adverse semnificative), la inceputurile sezoanelor cu probleme (toamna si primavara). Wobenzymul il gasesti la toate farmaciile, cu exceptia farmaciei Catena, este vreo 30 lei si sunt 40 de pastilute. Iei 2 dimineata si 2 seara. In plus este ok ca iti creste si imunitatea si nu ai probleme nici cu racelile.
Multa sanatate! Sper sa te faci bine!