| Selena171987 a întrebat:

Ce pot sa fac daca am paduchi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| smile20000 a răspuns:

Buna. Si eu am avut paduchi dar acum am scapat de ei. Iti poti cumpara sampon pentru paduchi dar te sfatuiesc sa nu il iei pe cel romanesc ca nu ajuta la nimic! Si daca scapi de ei nu uita sa iti speli asternutul la tempereturi foarte mari ca sa moara ouale de paduchi. Sper ca te-am ajutat!

8 răspunsuri:
| invisibleboy a răspuns:

Parfumeaza o caciula cu gaz si stai cu ea pe cap cel putin o zi

| ピンク a răspuns:

Paduchii nu sunt usor de eliminat de pe corpul uman. Pentru a scapa de paduchi trebuie: sa folosesti tratamente speciale, preferabil pe baza de petrol (le gasesti in farmacii) iar daca aceasta modalitate nu merge, poti scapa de paduchi daca iti vopsesti parul, deoarece paduchilor nu le place vopseaua din cauza ingredientelor din care e facuta. Sper ca te-am ajutat!

| bloody181 a răspuns:

Du-te la farmacie sau vezi ca face reclama la un spray care te dai pe cap cu el si iti omoara paduchii. E foarte eficient!

| Selena171987 explică:

Credeti ca predex e bun?

| styl33 a răspuns:

Deci sa ai paduchi nu e o boala. Paduchii se iau de la o alta apersoana, ca sa scapi de ei, trebuie sa te dai cu gaz si apoi sa te piepteni bine cu un piepten des, trebuie sa faci asta la doua doua zile si in plus trebuie sa ai pe cineva care sa te caute in par de oua (lindini). Chiar si unul daca ramane in par faci din nou si din nou paduchi, dar va trebui sa te ajute cineva. In plus acum la farmacii se gasesc solutii impotriva paduchilor foarte eficiente. Sper ca ti-am fost de ajutor, m-am confruntat cu aceasta problema cu fetitele mele, au venit de la scoala una din ele cu ei si a luat si cealalta,

| FlorinnD a răspuns:

Un sfat simplu este sa consulti medicul dermatolog.
Un leac babesc:gazul, petrolul utilizat pentru cateva zile la spalare.
Du-te la farmacie daca astea nu sunt bune. Au o multime de solutii bune.
Sa nu te simti jenata daca ai. Sa stii ca paduchii trag la curat, persoane curate, asternuturi curate etc.
PS:schimba asternuturile zilnic si fierbele.

| doctoressa a răspuns:

Buna! Exista o multime de sampoane, lotiuni si creme impotriva paduchilor disponibile in farmacii. Puteti incerca un produs pe baza de permetrin 1%. http://www.i-medic.ro/boli/pediculoza-sau-paduchi

| SilviaStefan a răspuns:

Sora mea a venit de la scoala cu paduchi si mi-a dat si mie…ufff.

Eu si sora mea avem un un par tare frumos si lung si am cautat sa folosim un produs anti-paduchi si lindini natural, care sa nu ne arda parul sau sa ne provoace arsuri scalpului

Am gasit un gel natural impotriva paduchilor cu ulei 100% pur din arbore de ceai(tea tree oil) de la Thursday Plantation.

Chiar de la prima utilizare efectele s-au vazut. Eu si sora mea am fost tare multumite de gelul natural anti-paduchi, ne-a scapat complet de paduchi si ouale lor.

Pe langa faptul ca gelul ne-a scapat complet de paduchi si lindini…mi-a placut foarte mult ca a venit cu un pieptan special de paduchi din otel inoxidabil care ne-a ajutat.
Pup