| Mihai543215 a întrebat:

Ce pot sa fac sa scap cat mai repede de herpes ( sub buza, nu l-am primit prin sarut ), il am de 2 zile si folosesc de o zi aciclovir dar vreau sa scap cat m repede, ma puteti ajuta? Dau fundita

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Irinna a răspuns:

Cumpara Nizoral(il poti lua de la farmacie) iti va trece repede pentru ca este foarte bun.
este crema.eu asta folosesc si in maxim 2 zile scap de herpes!

| cinnamon a răspuns:

Am folosit si eu aciclovir si nu a avut nici un efect. Culmea ca zovirax (care e tot cu aciclovir) si-a facut foarte repede efectul. In 2 zile nu mai aveam herpes. Nu stiu explicatia, dar zovirax nu e romanesc deci poate asta e cauza. Oricum eu zic sa incerci si zovirax, poate te ajuta. Si inca un sfat, lasa crema sa intre singura in piele, nu masa tu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Era o crema dar nu mai stiu cum se numea dar sa nu fi alergic la ea, nidoflor, eu am folosit si in 3 zile nu mai aveam

| yonela_3975 a răspuns:

Poti sa cumperi zovirax de la farmacie eu sunt foarte multumita dar costa 30 lei.

| geoanarandi a răspuns:

I-ati un plasture anti herpetic de la farmacie
e sh ieftin vreo 3 lei maxim
daca il ti mai mult o da-ti treaca
e bun

| gHelena a răspuns:

Afla de aici solutiile cele mai rapide: http://www.divahair.ro/......,_sfaturi. Multa sanatate iti doresc.

| Rihanna18 a răspuns:

Herpesul apare, de obicei, ca urmare a faptului ca sistemul tau imunitar este slabit si este un semn ca organismul tau are nevoie de repaus. Herpesul isi face aparitia, in mod normal, la nivelul buzelor si chiar al ochilor, dar si in zona genitala.

Herpesul dureaza in jur de 10 – 12 zile, insa exista metode prin care poti grabi vindecarea lui.

1. Ia o pauza. Doua zile de concediu, fara depunerea vreunui efort iti vor ridica sistemul imunitar slabit. In acest timp te poti relaxa, poti citi o carte, te poti plimba la aer curat etc.

2. Renunta la tutun si alcool – substantele continute de acestea nu vor face decat sa agraveze herpesul deja existent, asa ca daca tii la sanatatea ta, incearca sa le eviti, macar pana cand herpesul va disparea.

3. Mananca fructe si legume proaspete – aportul de vitamine pe care il vei lua de la acestea iti va intari organismul si va duce la disparitia herpesului.

4. Unge herpesul cu tinctura sau alifie de galbenele. Aceasta are actiune antiinflamatoare si cicatrizanta, astfel ca va grabi vindecarea herpesului.

5. Evita epunerea la razele soarelui si chiar la solar. Acestea nu vor face decat sa stimuleze aparitia si mentinerea pe timp indelungat a herpesului. Eventual foloseste un strugurel cu factor mare de protectie UV (cel putin 20).

6. Daca simti cu cateva zile inainte ca urmeaza sa iti iasa un herpes (zona afectata e usor umflata si rosie) poti face urmatorul lucru: incalzeste la flacara (cat de fierbinte poti suporta) coada unei linguri de lemn si aplic-o pe zona care urmeaza sa fie afectata. Va ramane doar o usoara urma rosie, care va disparea a doua zi, dar vei scapa de aparitia herpesului.

7. Foloseste Aciclovir – unguent cu agent antiviral fata de virusul herpetic. Se aplica pe leziune de 6 ori/zi, la interval de aproximativ 3 ore, maximum 7 zile. Produsul se gaseste in farmacii si costa in jur de 9 ron. Daca vrei ca tratamentul sa raspunda mai repede, incearca, in acelasi timp, sa urmezi si tratamentul cu pastile (tot Aciclovir).

8. Aplica plasturi speciali pentru herpes. Plasturii Compeed se aplica direct pe herpes si se schimba de 3 ori pe zi. Acestia sunt perfecti mai ales pentru evenimentele speciale (nunta, petrecere etc) pentru ca nu se vad, si permit mascarea cu ruj, strugurel etc. Produsul se gaseste in farmacii si costa in jur de 45 ron (o cutie cu 15 plasturi).

| Ea12345 a răspuns:

Eu am folosit fluocinolon.Mi a trecut in 2 zilehappy