| sisiucar a întrebat:

Ce pot sa mananc daca am gastrita?
Pepene rosu am voie, dar ouă fierte?
Va rog sa ma ajutati dau funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Amegadaisuki a răspuns:

Nu nu poti sa mananci am avut si eu si daca nu iti respecti dieta o sa ti se faca si mai rau si o-sa faci ulcer daca nu o respeci acum

| mihaelacrina1994 a răspuns:

Poti manca oua fierte, dar sa nu fie tari ci mai moi. Poti manca lactate de orice fel, carte slaba la gratar si la cuptor. In ceea ce priveste fructele si legumele, incearca sa mananci legumele fierte sau la aburi iar din fructe ai voie sa mananci doar banane. Poti incerca uneori si alte fructe dar nu fa din asta un obicei. Foarte important:evita bauturile acidulate, alcoolul, tigarile; sunt cei mai mari dusmani.