| anonim_4396 a întrebat:

Ce sa fac ca sa scap de durerea unei masele cariate (leacuri babesti)? Nu ma pot duce la dentist, ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| inna a răspuns:

Da-i cu tzuica sa amorteasca (nu trebuie s-o inghiti)winking

178 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pune un colt de aspirina in maseaua cariata, si astepti aproximativ juma de ora.eu am incercat si mi-a trecut.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Uite stiu cum e si e ffffffffffffffff nasol am fost la dentist si parca mai rau ma doare

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am luat Nurofen capsule moi... este foarte bun, in 5 minute mi-a trecut durerea de masea. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai bun ca dentistul nu e niciunul. Dar acum depinde ce dentist nimeresti. daca prinzi vreunu care nu l-a rezolvat nevastasa seara bine a doua zi te rezolva el pe tine. zic din proprie expierenta.eu unu a trebuit sa ma infig in gatul lui ca sa poata sa fie mai bland cu mine.Binenteles omu nu mi-a mai facut nimic dupa aceea. m-a pus sa semnez pe propria raspundere ca imi scoate o masea.Eu am semnat. dar ce sa vezi. mi-a scos 2 deodatawinking. Smecheria lui

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iti scoti toate maselele si dintii ca sa previi o urmatoare durere sau infectie sau o plomba cazuta...etc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu am o durere foarte mare la dentist mie o frica sa ma duc ca asa sunt eu dar la mine e altceva mi-am luat inima in dinti si am mers la dentist imi era o frica de nu mai puteam dar dentistul nu mi-a scos nervul ci doar a plombat-o dupa cateva zile a incaput sa cad din plomba si acum este maseaua gaurita si ma doare tare rau sa ma duc la dentist mi-e frica de injecti si de multe ce sa fac? sa ma ajute si pe mine cineva

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa nu care cumva sa bagati tamaie la masele ca vi le distrugeti de tot
mai bine ei spirt in gura sau imbiba un pic de vata cu spirt si pune o pe maseama problema si strangi fara sa inghiti spirtu happy! daca puneti tamaie adio masea trebuie scoasa apoi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da tigara km o bag in ureche cu ala din care tragi sh cu ala aprins
?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca vrei sa scapi de durere se inmoaie un tampon de vata in propolis daca maseaua este cariata în cazul în care nu este carita maseaza gingia cu un tampon de vata înmoiat în propolis. Ma puteti contacta pe ID: carmen.georgy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pune pasta de dinti pe ea apoi bea apa clatesti si scuipi efectul nu dureaza mai mult de un minut dar daca o faci odata pe minut e suficient

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce usor vorbiti voi...eu sunt gravida in luna a 8-a, am avut dinti sanatosi pana acum dar de la 5 luni au inceput sa mi se manance pentru ca bebele ia calciul din dinti. am niste dureri de vb singura si ma plimb de nebuna prin casa. am tot incercat cu lidocaina, dentocalmin, usturoi, apa cu sare, dar degeaba. cel mai bun remediu este dentistul. in genunchi as merge acum la el, dar din pacate nu se poate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu mi-e frica de dentist... e duminica si ma doare de mor si astept ca sa vina ziua de maine ca so scot...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pune parfum si daca nu te lasa, atunci spalate pe dinti bine.La mine functioneaza. Evita aerul rece si nu sta in curent.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Incalzesti sare in cratita si o pui intr-o batista, leag-o si tine-o pe locul unde te doare maseaua! garantat

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai nevoie de 3 unelte ca sa scapi de masea:un cleste, un ciocan si o dalta(ca sa scoti si resturile). la mine a functionat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cel mai bun lucru e sa te duci la dentist sa o plombezi. si eu am facut asta si nu m-a durut

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si pe mine ma doare toata dantura de o luna de zile.am luat xeforapid, vidan si fel si fel de calmante.doar cateva minute sau ore ma calmeaza. cel mai bun leac babesc pe care l-am folosit a fost stomatologul. iar maine cred ca am sa apelez din nou la acest minunat si sigur leac babesc.AMIN!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am si eu aceeasi problema cu o masea, a curatat-o dentistul dar a spus ca e infectie la baza si ca mai bine nu o plombeaza, eu lucrez in strainatate unde dentistul e o solutie foarte scumpa si chiar am nevoie de bani luna viitoare, momentan iau antbiotice si ketonal, la incepu a mers dar acum nu prea ma mai ajuta; a mai avut cineva o astfel de problema? cum a scapat de durere? Multumesc!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De trei zile doareeeee

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut...In acest moment, am o durere de masea de imi vine sa ma dau cu capul de pereti. I-au pastile de 2 zile si nimic, cum se insereaza, numai pot de durere. Sper sa fac rost de bani pana luni sa ma duc la dentist ca numai rezist

| Filip_Marinela-simona_1996 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ia 8 mililitri de ibalgin sau tine un catel de usturoi pe maseaua care te doare.Chiar functioneaza.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Io stau cu sticla de balentines pe masa cu sprayu care amorteste langa iel cu tigarea in ureche si cu maseaua varza si scriu astaangryangryangryinebunesc.sant in spania si nu elibereaza medicamente fara reteta:O.slbz.asta ie. luati id meu.sa va povestesc daca arati bine:*. benny_15_cs2006 id ie facut demult.si ieram mic.tongue

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Va sugerez sa mergeti la medic mie unul nu-mi trece nici cu aulin nici cu algocalmin nici cu ketoprofen cu nimiccrying((. doar medicul cu clestele ma mai poate salva asa ca ducetiva la medic nu mai stati suferiti5 minute nu 5-6 zilecrying(curaj

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am intrat si eu aici pe siteul acesta fiindca am o durere de simt ca vad in dungi... la mine nu este vorba ca mi-e frica de dentist, la prime e problema financiara. nu dispun de acesti bani pentru imi scoate cele 3 masele cu probleme. azi dimineata la 8 eram batz din cauza ca una din aceste masele avea glume in program,
am incercat cu pasta de dinti, spirt, tzuica, acu ma duc sa incerc cu sare, sunatoare si usturoi, sper sa ma ajute
tamaie nu cred ca am prin casa ca incercam si cu de aia

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Deci, sa revin...am scris pe 8 septembrie ca ma doare dantura de o luna de zile, si ca am incercat cu fel si fel de calmante, si ca am sa ma duc la medic...
ei bine, nu m-am dus imediat la stomatolog, ci peste inca vreo doua saptamani facand in felul asta cea mai mare greseala.in perioada asta cat am tot amanat, infectia a tot avansat si atacat tot ce a intalnit in cale. stiti cate masele ma dureau la inceput?
doar una.
stiti cate mi au fost afectate intr-un final?
doi premolari 4 masele si o masea de minte.
infectia a nimicit tot ce a prins...premolarii si doua masele mi-au fost extrase cu foarte mare greutate, dupa care mi-a fost cusuta gingia in locurile respective.
restul maselelor sunt inca sub tratament.
suna extraordinar de bine, nu-i asa?
nu-i asa ca am trait clipe minunate?
vreti sa treceti prin acelasi calvar?
banuiesc ca nu...
daca nu vreti asta, lasati leacurile babesti si tratamentele dupa ureche, si mergeti la stomatolog, si nu va mai luati dupa cei care va inspaimanta zicand ca doare foarte tare, ca te kinuie ala acolo pe scaunul ala, ca te omoara, ca mori de dureri, etc... E total fals, eu de cate ori am fost la stomatolog, nu am simtit absolut nici cea mai mica durere, credeti-ma pe cuvant ca nu doare absolut deloc.
cel mai tare doare frica.
insa trebuie sa va informati foarte bine si sa mergeti la un medic cu adevarat profesionist.

DECI :mergeti la un cabinet foarte bine dotat si un medic profesionist si nu veti simti nici cea mai mica durere.

pentru situatii de urgenta si de moment, incercati MIG 400, aulin(putin cam toxic), aspirina.si ma opresc, de restul se ocupa medicul

Pentru cei care locuiesc in judetul Arges va recomand cabinetul Dr Ionescu care este situat pe Calea Bucuresti.
Mult curaj si sanatate va doresc

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ajunsesem si eu intr-un timp sa iau spirt la masea si tineam in gura pana mi-am ars si cerul gurii. Durerea disparea un pic iar apoi dupa 15-20 de minute. hop un alt gat de spirt. in doua zile abia mai puteam sa mananc ciorba din cauza arsurilor de la spirt. A treaia zi. am fost la doctor si am scapat in 5 minute. In seara asta sunt la munca si din pacate am din nou acel sentiment de durere de masea. maine fac pe naiba in patru si ma arunc direct in primul cabinet. nici nu ma mai intereseaza daca pe langa maseaua stricata mai imi strica inca una. numai vreau sa scap de durere. de azi dimineata si pana acum am consumat vreo 12 pastile de agocalmin pe care le sparg cu maseaua cu pricina. raman resturi de pastila si ma tine cate 20- 30 de minute fara sa ma mai doara. Daca adunati toate pastilele pe care le folositi anti durere. o sa ajungeti si mai scump decat o plomba la medic.
Parerea mea!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Apa calduta si sare faci gargara nu stiu sigur daca merge mi-a mi-a trecut 5 zile dupa aia iar o inceput darr numa ma sacaia

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Deci pentru dureri de masele...doar daca are gaura:se ia slanina de porc o bucatica si se freaca cu sare si se pune in locul cu pricina sau se ia o bucata de ziar dar ziar nu revista se ruleaza in asa fel in cat sa nu se desfasuare se face o gaura la mijloc dupa care se puna pe o lingura care a fost lasata la rece si se da foc la ambele capete (ziarul facut sul) fumul rezultat prin mijlocul ziarului este o substanta numita arsenica este fff puternica cu cat este mai maronie cu atat mai buna, se ia o bucatica de vata si se pune in locul cu pricina dar de preferabil sa nu inghititi ca provoaca dureri de stomac de 2 3 ori si papa nerv.Mult succes eu cu asa ceva mi-am omorat 3 masele dupa care la stomatolog si le scoate fara problema.bine normal este sa mergi o data la 6 luni la stomatolog din timp nu pana te dai cu capu de pereti si sa faci tot felul de prosti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Suportati pana va moare nervul. Uneori durerea devine placuta, pentru mine, mai ales cand simt ca "bate ceva" in interiorul dintelui.Pacat ca sunt asa scumpi dentisti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din proprie experienta va spun sa nu va grabiti sa aplicati ceva cald la masea, sau in ureche. Eu de exemplu am o masea cariata, care are nervul omorat. Mi s-a umflat de vreo 3 zile, si azi a inceput sa ma doara ca dracu`. Am fost la doctor. A incercat sa mi-o dreneze, dar canalele sunt astupate de carie. Mi-a prescris antibiotic, si ketorol, dar nu-si mai face efectul. Caldura favorizeaza colectarea de infectie la radacina. Si asta nu e deloc bine. Incercati cu usturoi in masea, cu tuica sau orice alta tarie. Eu asta fac. In cel mai rau caz ma imbat si adorm, cu tot cu durere. Macar umor sa mai avem, daca maselele ne-au lasat... Multa sanatate, si puterea sa treceti peste durere va doresc!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trebuie neaparat sa te duci la dentist cu leacurile babesti nu merge nimicwinking si eu am avut o masea care o noapte nu am dormit si a doua zi m-am dus la dentist si mi-a scos-o nu m-a durut nimic!