| anonim_4396 a întrebat:

Ce sa fac ca sa scap de durerea unei masele cariate (leacuri babesti)? Nu ma pot duce la dentist, ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| inna a răspuns:

Da-i cu tzuica sa amorteasca (nu trebuie s-o inghiti)winking

178 răspunsuri:
| benika a răspuns:

Am incercat apa cu sarebig grin...m-a lasat pentru 2 minutelaughing...dar dp.iar m-a durut..pana-n creiercrying

| Cpetre95 a răspuns:

Ue vă spun următoarele :

1. Leacuri băbești sunt multe, și la fel de mult contează cât de mult te doare măseaua, cât de cariata e, și așa mai departe. Un așa zis leac poate funcționa cu apă la o persoană, și cu medicamentație la alta persoană.

2. Ca orice om normal, vă recomand să mergeți la un medic specialist.

3 În cazul în care vă e frică, sau vreți pur și simplu să amânați dusul la medic, atunci cumpărați-vă lidocain spray, care costa aproximativ 19 lei. Înmoi putină vată, și o pui la măsea (în măsea dacă se poate). Important! A nu se înghiți și a nu se abuza de acest tratament! Sfatul ideal este să vă duceți la doctor.

| Neacsu_Mihai_1993 a răspuns:

Http://q.gs/6FvzM sper sa iti fie de ajutor:)

| bebytza_8884 a răspuns:

du-te la dentist...e cel mai bine...

| pisins a răspuns:

Cel mai bun e ketonal si crede-ma ca l-am testat si iti trece in cateva minute pe bune.
.

| madanebunatika a răspuns:

Fiola de Xilina..cu un betisor de ureche inmuiat in Xilina si il presezi pe maseara cariata... daca este in toiul noptii si nu ai sanse sa ajungi la o farmacie, esenta de vanilie...o aplici pe partea laterala a maselei care te doare si iti amorteste happy

| Necula_George_1989 a răspuns:

Dai frate medicamente cate vrei...eu de 2 sap zac cu dureri de masele acu ma dor...dar o sa aleg calea dentistului

| An0nim_5078 a răspuns:

Pai nici eu nu stiu ce sa fac. este Duminica. si ma doare maseaua de 3 zile.si se agraveaza este cariata mai am din masea.doar o liniuta pe partea Stanga maxim de un CM. si.cand o ating.ma doare extrem de rau.nu am putut dormi noaptea. faceam ca nebunu...si am tuica langa mine...si abia astept ziua de maine.sa ma pot duce la docto oricum oare ce imi poate face doctorul daca mai am doar Conturul maselei ca si cum.ar fii sapata din interior am ramas doar cu conturul.ei oarre ce imi poate face stomatologul? o sa astept pana maine. sper sa fie bine o sa iau niste aulin sa vad efectul sper sa mearga va salut.

| An0nim_5078 a răspuns:

Tuica!
ftw!

| lillyrokie2 a răspuns:

Am încercat şi eu ceva.Nu ţine prea mult timp, dar, până mergi la dentist, ar trebui sa încerci:iei foarte puţină vată (cât să intre în gaura de la măsea) şi o îmbibi cu apă de gură şi o pui acolo.
happyhappyhappyhappyhappyhappyhappyhappyhappyhappyhappyhappyhappyhappyhappyhappyhappyhappyhappyhappyhappyhappyhappyhappyhappy

| PopAndreeaMaria a răspuns:

Buna ce sa zic o mult mai buna solutie ar fi domnul stomatolog.Dar am s eu o idee faramiteaza un dicarbocalm, piafen ori panadol si aplicalpeste locul unde te doare sau inghite un piafen cu apa desigur.Ia niste apa tine in gura vreo doua minute daca nu poti respira cu ea in gura mai inghite, cate un pic.S

| AnDrUs2398 a răspuns:

Cumpara pastile:Bral, Brustan.

| iubitul20 a răspuns:

Eu am mai avut deaface cu durerile de masea si poti pune sare fierbinte la masea,usturoi,tamaie unde te doare ca omoara nervul sa mesteci usor un cuisor aromat...sau mai bine ia un aulinwinkingwinking:*

| Razvan_7083 a răspuns:

Salut frati mei de suferintalaughing
Ma doare o nenorocita de maseaua si e sambata seara.am incercat cu spirt dar ma lasa cam 1 min si ma ia iar happy
Am luat un nurofen si un algocalmin si am inceput sa citesc toate raspunsurile voastre de pe site si si parca ma mai lasat...astept ziua de luni sa merg la stomatolog
Nu ascultati de oameni care zic ca stomatologu te chinuie sau ca doare NU ESTE ADEVARAT nu doare deloc.
Dar daca te gasesti ca in cazu meu si e sambata seara si nu ai un stomatolog pana luni te sfatuiesc sa iti distragi atentia c un film foarte bun sau orice in cazu meu acest forum ma calmeaza citindul.
Bafta in lupta cu durerea e najpa da asta e.

| bombonika_7019 a răspuns:

Cea mai buna solutie este dentisul.in cazul in care este ora 2 noapte si nu ai ce sa facii si unde sa mergi, ia un ketonal:X
este cel mai bun. in 10 minute nu mai simti nimic o sp. din proprie experienta...eu am tinut-o asa o saptamana. dar pe urma am mers la dentist, ca nu se mai putea:X mi-a facut 2 injectii. bineinteles muream de frica in timp ce asteptam pe coridor, dar dupa ce am fost pe scaun. nu am mai simtit nimichappy a fost super okwinking

| ccorinna a răspuns:

Pentru durere provenita de la carie,se ia o siringa fara ac,itr-un pahar pui apa calduta cat sa intre in siringa,adaugi sare,o dizolvi,dupa siringa o ti pe carie si incepi sa lasi cate putin lichid,daca tot nu trece, ia periuta de dinti umple-o de sare trecuta pritr-o picatura de apa si spala-te...e foarte buna sarea trece repede, pentru dureri care deranjeaza un pic pune-ti in siringa doar apa fiarta si o lasa-ti pe carie un pic cate un pic... daca nu trece sunt medicamente KETROPROFENE e praf, le dizolvi in apa si bei, in 5secunde trece si mama ei de durere

| mariadinamo a răspuns:

Pai cel mai logic ar trebui sa te speli pe dinti, sau, sa pui pasta de dinti pe masea si sa astapti pana dispare durerea dar daca nu merge atunci trebuie sati infrangi teama de doctor si sa mergi la doctor

| mariadinamo a răspuns:

Pai cel mai logic ar fi sa te speli pe dinti. Daca nu merge, atunci pune pasta de dinti pe masea sau infrangeti teama de doctor si du-te la el

| ovy_5607 a răspuns:

Si pe mine ma doare o masea de imi sar capacele, am fost la dentist si mi-a plombato dar se pare ca nu mi-a omorat nervul si acum ma doare de imi vine sa ma arunc de la etajul 4, nu stiu ce metoda sa incerc sa scap de durere

| tatuleo a răspuns:

Oameni buni, consider ca singurul remediu de-a scapa de durerile de masea este zeama de cleste (Se gaseste la Stomatolog ).Eu am dureri de ceva timp, cam la sase luni incepe sa ma doara cate o masea. Sfatul meu este sa lasati leacurile babesti ca nu au nici un rost eu le- am incercat aproape pe toate. Te lasa cateva ore sau o saptamana si dupa aceea iti dau din nou dureri de cap. Deci parerea mea este sa apelezi tot la un stomatolog care te chinuieste 3-4 minunte, dupa care gata cu durerea. Prin experimentele facute cu asa zise leacuri mi-am sricat gingiile de fiecare data.Astfel de cate ori imi scot cate o masea trebuie sa merg si a doua oara dupa 12 ore sa-mi curete (Puroiul )din locasul din care mi-am scos maseaua, toate astea se trag de la leacurile babesti, parerea mea.Foarte multi dintre noi, cand este vorba de vreo masea le este frica sa mearga la Stomatolog sau le este groaza de banii pe care trebuie sa ii dea pentru tratamente. Oricum eu am ales varianta cea mai ieftina, decat sa platesc la un Cabinet privat 100 sau 150 ron mai bine merg la urgenta si scap cu plata la taxiu si cu un onorariu la doctor (cat te lasa sufletul sau portofelul). MULT NOROC SI SANATATE VA DORESC!

| Npo a răspuns:

Ieri seara dupa ce am citit aproape toate raspunsurile de aici, m-am hotarat sa dau tuica de 90* si tigara din ureche la o parte si sa merg la Urgente, unde dupa 5 minute de anestezic si o masea scoasa am scapat de durere.
Sfatul meu : Dentistul este cel mai bun, leacurile babesti sunt o amagire de moment.

| Ionut_Daniel_1998 a răspuns:

Pune intr-un pahar 2 lingurite de tuica cu otet amesteca pune zahar si cu o siringa bagi in gaura si iti amorteste si intr-o ora iti cadewinking pe bune si eu am avut-o asa sad

| adrian_5443 a răspuns:

Si pe mine ma doare maseaua de nu mai pot si nu ma pot duce la dentist pentru ca e in concediu
am incercat cu usturoiu sal tin in ureche si merge pentru cateva minute dupa aia te ia iar si nu mai stiu ce sa fac
va rog daca aveti vreo solutie care chiar merge va rog anuntatima
id meu de mess este:ady_adrian9331
va rog bagati-ma in lista si ajutati-ma
multumesc mult

| TheAnonimBoy a răspuns:

Nu incerca leacuri babesti pentru ca ele iti opresc durerea dar nu rezolvi nimic.Mai bine du-te la un dentist.

| PiticuXxX a răspuns:

Si pe mine ma doare.Ce sa-i fac?

| CiudatOmule a răspuns:

Mai uitati alta metoda tot ciudata care merge de cele mai multe ori dar depinde si de maseaua pe care o ai. eu am o masea cariata cu gaura in lateral... e insuportabila durerea cand ceva rece atinge locul dar cand iau ceva cald( apa, ceai, orice lichid) nu mai simt durerea cat timp am acel lichid cald in gura la masea... la mine a mers

| Iosif_Mihai_1990 a răspuns:

Clatesti gura cu visinată/tuică/ foarte (eu chiar acuma am incercat cu visinati si mai mi-a alinat durerea) poti lua si pe deget visinată/tuică masati zona dureroasă si după aceea vă puneti o plombă din vată si inmuiată in tuică/visinată sau să stati la căldurică sau să vă luati inima in piept si sa mergeti la dentist...

| sEsSiOn_6575 a răspuns:

Va multumesc mult pentru leacurile data! am incercat aia cu pasta de dinti si chiar a mers... nu mi-e frica de dentist dar sa nimerit chiar de pasti sa ma doara... cand dentistul nu lucreaza angry mersi mult :*:* :X

| patricia_9909 a răspuns:

Te inteleg! Si eu am probleme cu maselele.Si tot ca tine nu vreau sa merg la dentist.Incearca cu o tigara in ureche sau apa cu sare tinut acolo la masea sau pune acolo unde te doare vata cu spirt la masea (asta o sa te usture).Sau incearca pastile!

| patricia_9909 a răspuns:

Am aceiasi problema ca si tine.Nici eu nu vreau sa merg la dentis.Incearca cu o tigara in ureche, sau cu apa cu sare, sau incearca sa ti acolo la masea vata cu spirt!(asta o sa usture)sau taca vrei fa-ti curaj si mergi la dentist!