| anonim_4396 a întrebat:

Ce sa fac ca sa scap de durerea unei masele cariate (leacuri babesti)? Nu ma pot duce la dentist, ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| inna a răspuns:

Da-i cu tzuica sa amorteasca (nu trebuie s-o inghiti)winking

178 răspunsuri:
| Cirnaru_Daniela_1992 a răspuns:

Deci, am tot citit diverse raspunsuri, si le-am incercat pe aproape toate! Pana unde am citit eu, nu a scris nimeni solutia prin care mi-a trecut mie durerea! Pe o tigara aprinsa, am pus zahar, si practic am tras pe nas fumul care iesea din zaharul ars, am tras pe nara care corespunde cu partea care ma doare happy si prin minune, a trecut! Fumul e cam naspa, are gust urat, daca esti mai sensibil e nasol, insa chiar a trecut! Sa vedem pentru cat timp, pastilele nu isi mai fac de mult efectul si de dentist inca nu am timp! Sper sa va ajute si pe voi ceea ce m-a ajutat pe mine! Spor in toate, si ce sa zic...o dantura sanatoasa tongue happy

| ghita55 a răspuns:

Ma doare dantura ce sa fac

| notmes a răspuns:

A venit si randul meu, am luat pastile. doar o zi a mers vineri seara sambta a fost acceptabil in timpul zilei acum nu mai funconteaza nimic... doar ce beau apa rece din 5 in 5 minute

| notmes a răspuns (pentru notmes):

Functioneaza, de durere scriu aiurea happy frumoasa Duminica! cred ca prind meciul de box de dimineata nedormit happy

| Stelian_Nutu_1953 a răspuns:

Zeama de cleste de la dentist.

| Sima_Vickyutza_1991 a răspuns:

Ajutorr...ma doare ´´maseaua´´de cateva nopti, dar nu stiu care, am toata partea dreapta cu dureri, cu ureche, nu este umflata, am incercat mai multe remedii, dar nici un rezultat...ce´mi recomandati?

| UuNnUu a răspuns:

Si pe mine ma doare de mor. a spus cineva mai sus parerea cu usturoiul in ureche, nu e folositor, tin de vreo 15 minute, si nu imi trece...doar ca simt ca ma arde urechea. o varianta bunicica(pe mine ma calmeaza uneori, alteori, nu)ar fi sa stai culcat pe partea pe care te doare maseaua, si sa vorbesti cat mai rar, si sa nu respiri pe gura.ar mai fi o varianta cu bagatul unei pastile in ea, dar nu merge intotdeauna. dar durerea nu incepe imediat sa fie accentuata, asa ca ia un calmant de cand simti ca te deranjeaza putin, dar nu face ca mine cand am luat vreo 7 calmante si 4 antibiotice care erau date de medic, am ametit in ziua aia de mi-era frica sa ma ridic din pat.si am fost la W. C. de vreo 6 ori...si m-a durut foarte tare stomacul.bafta in a gasi un remediu bun(cea mai a dracul durere asta e)

| cotzan a răspuns:

Si eu noapte trecuta am avut cea mai groaznica durere de maseanu am putut nici macar sa stau intins in pat asa ca am stat treaz toata noaptea, nu aveam nimic in casa pentru durere! cu leacuri babesti am incercat si fum de tigara si usturoi pisat si cu tuica dar nu trec, leacurile astea te ajuta pentru putin timp si durerea revine! mi-am cumaparat aulin pentru ca algolcalminu nu se mai da fara reteta! si tin sa zic ca cu o singura pilula de aulin mi-a trecut in 10 minute mai ales la ce falca umflata aveam si pana acum aulinu mi-se pare ok pentru ca e si antimflamator! dar o sa iau si antibiotic sa scap naiba de tot de infectie!

| cary140 a răspuns:

Nu stiu pe mine ma doare acum de mor sh am fost la dentist mia fk plomba dar tot ma doareecrying

| daniel87_6916 a răspuns:

Am durerea de masea de 5 zile azi noapte m-am chinuit sa inchid un ochi dar degeaba fara rezultat am luat si aulin si algocalmin dar nimic durerea a ramas acceasi rog daca cineva stie cum sa fac durerea sa dispara v-as multumi sufleteste.si durerea este insuportabila rau.multumesc

| Magnum a răspuns:

Salut eu as zice medicul dentist e prima optiune,dar cum natura financiara sau alte elemente de natura psihologica intervin optam la leacuri naturiste, sincer am probleme de copil cu dantura, am fost la stomatolog de nenumarate ori dar in final am scapat de durere chiar nu am avut probleme pana la 24 de ani,leacul cu tigarea,usturoiul e buna cind te-a tras curentul,apa cu sare,ceva tarie e buna cind ai fisura,crapatura in masea si ti-a intrat ceva dulce,daca ai loc gol in masea
se curata cu peria de dinti foarte tandru ca sa nu exciti nervu se clateste cu apa calduta,faci un cocolos de vata il umezesti cu algocalmin sau cu dento calmin, sau cu tarie si se aseaza f usor cu o scobitoare in interiorul maselei, atentie la abces nu e buna sarea calda :infectia progreseaza si riscati sa ramanti fara dantura sau alte boli

| Andrei_Igna_1991 a răspuns:

Uite aicia, iti pui putina pasta de dinti pe deget si masezi incet baza dintelui timp de 1 minut, apoi te speli pe dinti cu blandete unde ai acea masea cu durerea apoi a trecut happy tocmai mi-a trecut mie...

| Ghelasa_Ciprian_1987 a răspuns:

Gargara cu palinca! efect in 2 secunde. Probat!

| Lupascu_Marius_1990 a răspuns:

Deci... alaptez abia de o luna jumate, am luat no-spa... nu merge(pe timpul sarcinii mergea), m-am spalat pe dinti, am tinut apa oxigenata indoita cu apa in gura, am luat un ketonal(mi-a trecut aseara, l-am luat ca sa pot dormi), sare calda nu-mi pun ca stiu ce am patit la cealalta masea. nu mi-e frica de dentist dar momentan chiar nu am bani, voi incerca cu mig400 sper sa nu o afecteze pe micuta mea

| 89674523 a răspuns:

Deci mi-am facut cont numai pentru ``31ea`` pentru ca e o retardata cea mai mare prostie e sa pui tamaie la masea iti afecteaza toata gura si in foarte scurt timp iti cad toti dinti asa ca esti o retardata si tu si toti cei care recomanda tamaie pentru durere de masele

| Dorel_Dorian_1969 a răspuns:

LIDOCAINA SPRAY cel care e folosit de dentisti sau XILINA fiola, pui pe vata si babi la maseaua in cauza, cele doua metode sint garantate 100/1000

| ciolo15 a răspuns:

Freaca intre aratator si degetul mare un cub de gheata, e chestie testata de cercetatori si chiar functioneaza

| suzana_4333 a răspuns:

Salut tuturor, pe langa toate cele enumerate de voi unele chiar probate si pot spune ca e ok, imi permit sa mi adaug ca daca maseaua are gaura si nu e o carie inchisa merge cu, cuisoare calmeaza nervu si daca schimbati cuisoara la 2- 3 ore de cateva ori chiar omoara nervu si scapati de durere, iar in ureche o bucata de vata cu 2- 3 picaturi de parfum daca ati tras curent e eficient(si nu pute ca si usturoiul sau tigara ).La mine asa functioneaza de vreo 4 luni sad

| luciano_9494 a răspuns:

Incearca cu tuica la mine a mers

| Georgiana_8375 a răspuns:

Incearca cu sare Pui sarea intr o tigaie o incalzesti fara ulei bineinteles o rastorni intr-o carpa prosop ceva si pui pe obrazul si la ureche unde ai problema cu maseauahappy La mine a functionatbig grin numai ca e cava pe moment SFATUL MEU AR FI CA TOATA LUMEA CARE ARE PROBLEME CU DANTURA SA MERGA LA DENTIST SI SA NU MAI AMANE DE LA O ZI LA ALTAhappy

| alice_6753 a răspuns:

Oameni buni.va rog muuuult de tot nu mai practicati treaba cu tamaia.mama a facut treaba asta acum 20 ani...iar acum nu mai are nici un dinte bun in gura.sunt tociti,"mancati" si negri. aveti mare grija va rooog.

| Savu_Raresh_1998 a răspuns:

Cel mai eficient si placut tratament dupa parerea mea este cu cola sau pepsi.stiu ca suna ciudat dar este adevarat, o gura de pepsi sau cola tinuta cateva secunde la locul durerii si scapi de durere cam cateva ore bune(si nu are un gust rausmug)

| Deliu_Alexandru_1992 a răspuns:

AUGMENTIN 875mg/125mg comprimate(una dimineata una seara) + KETONAL FORTE 100mg (de 3 ori pe zi) = remediu foarte bun. FARA ALCOOL

| Petrea_Petrica_1983 a răspuns:

Leac pentru masele cariate

| Crina_Mihaela_Radu_1989 a răspuns:

Cum sa scot dintele ma derezeaza cand manac

| marianadiaconu93 a răspuns:

Am avut probleme cu maselele mult timp...nu-mi statea cu nimic pana am gasit leacul magiclaughing Intr-o lingura incalzesti ulei apoi cu un pic de vata absorbi uleiul din lingura si storci in urechea pe partea care se afla maseaua cu pricina, torni inauntrul urechii si trece pe loc...vei simti un mic soc si gata. Mentionez ca atunci cand am folosit uleiul caldut nu mi.a stat dar dupa ce am incercat cu ulei un pic mai fierbinte mi.a stat pe loc. Probezi uleiul cu varful degetului inainte de.al introduce in ureche... daca nu ti.a stat din prima, incalzeste uleiul mai tare si sigur trece...am incercat asta nu doar pe pielea mea ci si pe a prietenilor...la toti a avut efect.