| gheorghe696969 a întrebat:

Ce sa fac daca nu pot sa adorm?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| 03Didy03C a răspuns:

Nu am vazut pe nicaieri metoda mea cu care am reusit sa dorm in maxim 15 min! Pai nu trebuie sa bei nu stiu ce ceaiuri sau sa bei lapte sau sa numeri oi sau sa joci METIN rolling on the floor Trebuie doar sa iti faci o rutina de seara si de dimineata! E simplu dimineata te trezesti la o ora, eu ma trezesc la 8:00 in timpul scolii iar in vacanta la 9:00-10:00. Apoi stau sa-mi verific retelele de socializare vreo 15-20 min. Dupa ma ridic din pat fac patul, mananc etc. iar seara nu trebuie sa faci decat sa te pui in pat la 22:00 sa zicem si sa stai la tv pana la o ora eu stau cam pana la 23:30. Daca ai o rutina organismul tau stie ca la ora aceea vei dormi si sigur in 2 saptamani adormi in 10 min cel mult! Dar tu trebuie in fiecare zi sa te trezesti la acea ora si sa te culci la acea ora, nu mai tarzie de 00:00
! Sper ca ti-am fost de folos! Fundita?

11 răspunsuri:
| kar1GaNNN a răspuns:

Iesi s idai o fuga afara dupa care te intorci te pui in pat si te uiti la televizor.
Sa vezi cum o sa iti vina somnul.

| danutzu96 a răspuns:

Bea ceai, lapte cald.
Uita-te la ceva pana iti va fi somn

| Gabitzu246 a răspuns:

Imposibil sa nu poti sa dormi, am o cunostinta care tot asa nu putea sa doarma spunand ca munceste toata ziua si noapte cica este prea obosita ca sa doarma, m-am prapadit pe mine de ras ca ea statea toata ziua la tv si manca, am luat-o o saptamana cu mine la alergat 20 de km in fiecare zi, flotari etc + mancat sanatos, si doarme de rupe.

| JIJ a răspuns:

O metoda simplu de aplicat. Cand stai in pat trage aer pe nas pana te simti plin apoi asteapta 7 secunde cu aer in tine dupa care expiri tot aerul pe gura, fa asa de 3 ori si te ia somnu.

| eutunoilafilm a răspuns:

Salut.
Si mie mi se intampla des sa nu pot adormi.
Acel moment cand te foiesti in toate pozitiile si tot nu.
Metoda mea proprie e sa ma relaxez la un film care imi place si somnul imi va veni.Pe asta ti-o recomand si tie. happy
P.S.:Bea o cana de lapte cald.
Sper ca ti-am fost de ajutor.

| Dlk_BuBu_1995 a răspuns:

Să stai pe Facebook.

| Anamaria2939 a răspuns:

Salut Incearca sa numeri pana la 1000, in gand si eu am avut problememe de genu asta si asa am facut de vreo cateva ori si a mers am adormit fff repede. bafta

| StefanBns a răspuns:

Salut. Si mie mi se intampla foarte des. Metoda mea (sigur o ti de para ciudat dar la mine functioneaza si la multi alti prieteni) asculta muzica la casti cu un volum mai scazut Asculta o melodie normala nu de club remix sau rock melodia cere ma relaxeaza pe mine "Kwabs Walk". Incearca si o sa vezi rezultatele.

| Biutza22 a răspuns:

Pai relaxeaza-te, aprinde un tv ceva si gandeste-te la ceva frumos :-)