| sergiulica01 a întrebat:

Ce sa fac sa nu ma mai doara maseaua?
vreau remedii va rog

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DEPINDE de cauza acestei dureri!
Cel mai probabil, ai o carie şi îţi este afectat nervul acelei măsele...

TREBUIE să mergi cât mai curând la stomatolog pentru ca să vadă despre ce este vorba!

Până atunci, pentru a atenua temporar aceste dureri, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Ketorol/Ketonal, Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

Toate cele bune.

| Scorpiel a răspuns:

Meri la dentist, da-i cu niste pastile pana maine...

| Felix_Remus_1990 a răspuns:

Pui ceva rece in zona maselei care te doare.

| AngelWhatt a răspuns:

Pai oricum trebuie sa mergi la doctor dar eu aveam in casa iste bauturi alcolice pentru ocazii specialelaughing eu nu prea beau si pui acolo tuica spirt ceva acololaughing si o sa te linisteasca

| ACnoGSemLIan14 a răspuns:

Ia o capsula de Ketorol e foarte bun

| Gabriel_Minea_1997 a răspuns:

Daca ai o capsula de algocalmin va calma o perioada mai indelungata.