| anonim_4396 a întrebat:

Ce se intampla cand esti in coma? Va rog dati-mi un raspuns!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BiancaByya a răspuns:

Nu am fost niciodata in coma, dar am sa incerc sa iti explic.
Cand esti in coma este ca si cand ai dormi.Pentru tine o noapte de somn dureaza foarte putin.Cam 5 min.Dar de fapt tu ai dormit 8 ore sau poate mai mult.
Timpul trece repede cand dormi sau cand esti inconstient.
Asa e si cu coma. Dureaza pentru victima cam 3 min dar poate in realitate dureaza ani de zile.
Coma poate fi scurta. Poate ajunge de la cateva ore la cativa ani.
In unele cazuri persoanele pot auzi, pot recunoaste vocile din jurul lor, dar nu pot sa raspunda.
Sunt multe cazuri diferite.
Buna. Coma este cel mai grav caz de inconstienta.
Persoana nu poate manca este tinuta in viata prin perfuzie.

2 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

În medicină, o comă este o stare de inconștiență care durează mai mult de șase ore. O persoană aflată în stare de comă, deși este în viață, procesele ei interne continuând să funcționeze, nu poate să fie deșteptată, nu răspunde în mod conștient la durere, lumină sau sunet, nu inițiază nicio acțiune voluntară și îi lipsește ciclul normal de somn și trezie. Individiul comatos, chiar dacă poate să facă impresia de a fi treaz, nu simte, nu vorbește, nu aude și nu se mișcă în mod conștient și intenționat.

Cuvântul „comă" provine din limba greacă veche (κῶμa kõma), în care însemna „somn adânc".

http://ro.wikipedia.org/wiki/Com%C4%83

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună!
Vezi aici,
http://www.sfatulmedicului.ro/dictionar-medical/coma_728
Te pup!