| Bquna a întrebat:

Ce se întâmplă dacă am de luat niște pastile antibiotice și când am încercat să desfac una din ambalajul lor s-a mai desfăcut încă una din folie? O mai pot lua pe cealaltă mai târziu chiar dacă ambalajul ăla al ei e rupt? Mă refer la folia aceea de aluminiu protectoare, e ruptă... dar pastila e întreagă și nu are nimic. Pastilele sunt luate pe prescripție de la medic și nu am cum să cumpăr alta în locul ei... Există posibilitatea să nu-și mai facă efectul dacă stă 12 ore în folia desfăcută? Sau ar trebui să spăl pastila înainte să o înghit în caz că se va pune praful pe ea între timp? Ce-mi recomandați să fac? Eu nu prea le am cu pastilele...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

Pune pastila înapoi în ala, acoperă cu cât a rămas din ambalaj și pune undeva unde sa nu pierzi pastila.Cand o ai de luat, o poți lua nu se intampla nimic.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu are treaba, ia linistit/a nu pateste nimic ca sta in afara