| Arianna12345 a întrebat:

Ce se intampla dacă am luat trei pastile de Nurofen Forte una după alta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

O sa ai dureri de stomac si posibil greturi si/sau varsaturi

| darrio2007 a răspuns:

O sa te doara capul in cel mai bun caz. Oricum nu-ti trece mai repede răceala. Minte imatură!

| Donsavas a răspuns:

Nu patesti nimic! Nu mai mari doza(nr de pastile)!

| Iote a răspuns:

Ficatul nu face fata si mai capeti si alte probleme pe langa ce ai.
Doza sa nu a fost intamplator aleasa. Marind doza, nu inseamna ca este mai puternic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sfinte sisoe. Pe termen scurt daca esti tanara, nu o sa observi mare lucru.
Efecte asupra inimii şi creierului

Medicamente precum Nurofen Forte se pot asocia cu un risc uşor crescut de apariţie a atacului de cord (infarct miocardic) sau a accidentului vascular cerebral. Riscurile de orice tip sunt mai probabile la doze mari şi în cazul tratamentului de lungă durată. Nu depăşiţi doza recomandată sau durata tratamentului (7 zile la rând).

Dacă aveţi probleme cardiace, accident vascular cerebral în antecedente sau consideraţi că aţi putea fi în situaţie de risc datorită acestor afecţiuni (de exemplu, dacă aveţi tensiune arterială mare, diabet zaharat sau valori mari ale colesterolului sau sunteţi fumător) trebuie să discutaţi despre tratament cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul.

Efecte asupra rinichilor

Ibuprofenul poate determina probleme în funcţionarea rinichilor, chiar şi la pacienţii care nu au mai avut astfel de probleme. Aceste probleme pot determina umflarea picioarelor şi pot conduce chiar la insuficienţă cardiacă sau tensiune arterială mare la persoanele predispuse.

Ibuprofenul poate determina leziuni la nivelul rinichilor, în special la pacienţii care deja au avut probleme la nivelul rinichilor, inimii sau ficatului sau care iau diuretice sau inhibitori ai ECA, precum şi la vârstnici. Cu toate acestea, întreruperea tratamentului cu ibuprofen, în general, conduce la vindecare.

Alte precauţii

în tratamentul de lungă durată, la utilizarea de doze mari de analgezice, poate să apară durerea de cap care nu trebuie tratată prin creşterea dozelor din acest medicament. Utilizarea de rutină a analgezicelor poate determina leziuni renale permanente şi risc de insuficienţă renală.
La fel le luam si eu ca pe bomboane, cand eram adolescent, te durea ceva? pac, pastila, antibiotic, nurofen, distonocalm, de toate.
Copiii sunt curiosi, ca ce se intampla ca nu stiu ce.
Nu mai lua pastile cand te doare ceva pentru ca, corpul se vindeca singur daca ai grija de el.

Ibuprofen poate masca simptomele sau semnele unei infecţii (febră, durere şi inflamaţie) şi poate prelungi temporar timpul de sângerare.

Nurofen Forte poate reduce posibilitatea de a rămâne gravidă. Trebuie să discutaţi cu medicul dumneavoastră dacă planificaţi să rămâneţi gravidă sau dacă aveţi probleme în a rămâne gravidă.

as vrea sa pun cu rosu lucrurile importante, sa le subliniez.
Am o prietena care le mananca ca pe bomboane cand e pe stop.
A fost operata pentru nu stiu cate chisturi ovariene si se chinuie de 5 ani sa poata avea un copil.
N-o o sa iti dai seama sau sa simti ceva, acum.
Dar uite-te un pic la prospect. What the hell, infertilitate, leziuni asupra rinichilor

risc uşor crescut de apariţie a atacului de cord (infarct miocardic)
adica as fi vrut ca riscul sa fie 0, daca e o sansa din 1 mil sa faci un atac de cord, nu cred ca ai vrea sa fii aia, 1 la un mil.

cand esti adult si incep sa te doara una alta, (dureri permanente) incepi sa iei in serios aceste prospecte.