| anonim_4396 a întrebat:

Ce se întâmplă dacă bei multe doze de energizant? Există cazul să mori din cauza lor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Se opreste inima. Au murit soferi de tir din cauza asta. Cafeaua din nou prpvoaca probleme de inima si prostata

| darrio2007 a răspuns:

Este otrava pentru organism. Mai ales in cantitate mare.

| Adry05 a răspuns:

Daca bei o cantitate extrem de mare intr-o singura zi si la intervale scurte una de alta cred ca poti risca sa faci un stop cardiac. In rest in gneeral energizantele afecteaza doar pe termen lung daca sunt baute frecvent.

| Liviu a răspuns:

Eu am baut energizant, nu am avut nimic o luna, beam 1 pe zi, sau o data la 2 zile.Mereu luam un litru cand ajungeam prin kaufland sau profi, stii pana cand, nu? pana m-a intepat o data inima o data de am zis ca MOR, de atunci nu mai iau decat o data la ...hoho luni, poate sa treaca si juma de an happy tin prea mult la mine ca sa ma distrug happy

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu este cazul, dar ar merita să mori puțin, dacă îți biciuiești organismul.
Așa că vei muri, dar nu acum.
Doar că dacă procedezi așa, vei muri ceva mai repede decât ți-ai fi dorit.
Deces ușor și energizant!

| WhatABeautifulDay a răspuns:

Cum s-a zis deja, poti face infart. Dar are si consecinte pe termen lung pentru ca are multa cafeina, zahar la greu si tot felul de alte minunatii.

| Sandu3 a răspuns:

Chiar vrei sa afli? Ai rezervare in Rai? Mai bine bei o cafea naturala decat prostiile astea chimizate la maxim.Ai scris MAI MULTE DOZE...pai si una singura face rau, mai multe nici nu vreau sa ma gandesc.Nu-ti face rau singur.Nu-ti da nimeni vreo medalie ca ai baut pe zi nu stiu cate doze de bautura energizanta.Dar o spitalizare vei primi sigur.ALEGE!

| coco4782 a răspuns:

Obisnuiam sa consum cate 2-3 doze de 475ml pe zi de energizant si consumam 2-3 litri de cola zilnic. La un moment dat am simtit cum inima isi schimba ritmul, rinichii parca se blocau si simteam oboseala din cauza ficatului, constient fiind ca nu fac bine ceea ce fac. Am avut o perioada cand consumam droguri fie mai usoare, fie de mare risc si asta ma determina sa fac lucruri nesanatoase. Am plecat special in concediu in Romania in speranta ca ma voi opri si uite-ma scriind acest raspuns. Am scapat de dependenta. happy o doza pe zi ar fi de ajuns, sau mai bine o cafea la ibric sau un marwinking

| RR2x a răspuns:

Creste frecventa cardiaca,insomnie, dureri de cap, etc. Energizantii contin o cantitate mare de cafeina si glucide, iar pe parcurs, consumate intr-o cantitate mare pot duce la multiple afectiuni.
https://familydoctor.org/truth-energy-drinks/

| Gaming_Sishu_1996 a răspuns:

Salut, 1l respectiv 4 doze de energizant este considerata supra-doza, daca bei maxim 2 doze intr-o zi, nu o sa ai probleme, dar daca depasesti limita de 4 doze de energizant, este un risc destul de mare si prostesc.