| karakent a întrebat:

Ce se intampla in cazul in care faci o criza de epilepsie sau o convulsie, si esti singur? Nu este nimeni sa ofere primul ajutor sau sa te ajute cumva. Iti mai revii? Cine ma lamureste si pe mine, ca nu am gasit nicaieri ceva legat de asta pe internet si ma macina lucrul asta! Peste tot se vb de ajutor acordat persoanei...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din crizele obisnuite de epilepsie pacientul iese spontan. Nu exista prim-ajutor in aceasta situatie, practic cei din jur trebuie doar sa se asigure ca epilepticul nu se loveste cu capul de ceva in timpul crizei si apoi sa-l lase sa-si revina. Asadar, daca e singur, isi va reveni singur ca si atunci cand e cineva in preajma. In majoritatea cazurilor bolnavul simte apropierea crizei inainte cu cateva secunde si se aseaza, astfel incat arreori acesti bolnavi se lovesc rau in timpul crizelor