| Sweetgirl69 a întrebat:

Ce se vede în analizele obișnuite la sânge?happy Vreau detaliat, dacă e vreun doctor pe aici să îmi spună totul.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Am impresia ca te intereseaza ceva anume. Daca ne spui, ne scutesti de efort.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mai bine zi ce vrei / nu vrei tu sa se vada.

| Okkultist a răspuns:

NUMARUL GLOBULELOR ROSII (HEMATII, ERITROCITE)
HEMATOCRITUL
HEMOGLOBINA
NUMARUL DE GLOBULE ALBE (LEUCOCITE)
FORMULA LEUCOCITARA
NUMARATOAREA TROMBOCITELOR (PLACHETELOR SANGUINE)
TRANSAMINAZELE
Cam astea ar fi.
Am in familie doctori.
Din cate am invatat, anul trecut am putut sa-mi citesc analizele avand o marja de eroare de 20% laughing

Cu ce se ocupa fiecare nu cred ca mai are vreun rost sa-ti explic, deoarece informatiile mult mai satisfacatoare se pot gasi pe siteuri de specialitate.
In analize,, babeste" se vede:
Vitaminele si lipsurile anumitor substante respectiv vitamine.
Numarul globulelor rosii si a celor albe.
Glicemia. samd
Sunt mai multe.
Mai intai ti-le faci si te prezinti la doctorul de familie pentru a ti-le citii. Cam asta ar fi, sper ca te-am ajutat.
O zi frumoasa happy

| ghostlabbrador77 a răspuns:

Nu sunt doctor dar pot sa-ti spun in mare parte. In analizele de sange se poate vedea : cantitatea de globule albe si rosii / ml, daca ai sida, daca ai hiv, cum stai cu glicemia, ce vitamine ai si cat ai, ce vitamine iti lispesc, daca ai vreun fel de hepatita, daca esti drogat, daca esti otravit sunt mai multe, dar nu-mi vin in minte acum.
Sper ca te-am lamurit