| anonim_4396 a întrebat:

Ce simptome ai atunci cand ai polipi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| georgica29 a răspuns:

Pe baietelul meu de 6 ani l-am operat acum o saptamana de polipi la bucuresti. mi-a spus doamna doctor ca erau niste polipi uriasi dar el nu sfiraia asa mult ci se imbolnavee de otita eu nestiind ca problema era de la polipi. sforaia numai atunci cand era racit dar operatia a fost foarte usoara si nu m-a tinut decat cateva ore la spitalul gr. alexandrescu unde sunt doctori minunati eu fiind din ploiesti i-am cerut trimitere de la doctorul de familie si nu te costa mai nimic decat analizele

| micurutza2005 a răspuns:

Pai ai mai multe simptome cum ar fi :raceli repetate la mai putin de o luna cu secretii abundente din nas si inflamarea mucoasei nazale, sforait, dormit cu gura cascata, infectii repetate si in gat datorita secretiilor din nas care se scurg in gat, infectii ale urechilor datorita canalelor interne care corespund unul cu altul cel al urechii cu cel care duce la nas si gat si deci sunt implicate si nasul si gatul si urechea, inclusiv auzul scazut este tot din cauza polipilor care apasa pe canalul auditiv, de multe ori depinde de marimea polipilor si de cat de des se infecteaza sau se complica acele secretii ale polipilor.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ce fel de polipi? Nazali, colonici, de endometru, gastrici?

| scootsie a răspuns:

Nu poti respira corect, in primul rand... Apoi, esti expus racelilor si vorbesti pe nas... Sforai si ai probleme chiar cu auzul...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde unde ai polipii : in nas, in colon, in uter, in vezica urinara...

cami
| cami a răspuns:

Sforai, incepi sa prinzi ticuri, respiri greu.

| mutascu a răspuns:

Polipii nazali se dezvoltă pe parcursul a luni sau uneori chiar și pe durata a câtorva ani. Severitatea simptomelor va depende în mod evident de dimensiunea și numărul de polipi, aceste simptome includ:

Senzația de nas înfundat
Simț scăzut al mirosului
Secreții mucoase in exces (rinoree)
Iritație conjuctivală
Secretie mucoasa urât mirositoare
Sforăit
Vezi mai multe aici: http://www.sforaitul.ro/sforaitul-si-polipii-nazali/